Spécialiste HIL (F/M)
Groupe Renault
Titu, FR
1 zi în urmă

Job Description

Ca specialist HIL la Renault, responsabilitățile dvs. vor fi :

  • Dezvoltarea mediului HIL în medii de calcul cum ar fi MATLAB Simulink și AMESIM. Strategiile dezvoltate permit funcționarea și interfața ECU cu simulatorul HIL și accesul direct la variabilele interne ale software-ului pentru validare.
  • Interfața fizică a ECU cu simulatorul HIL. Acest lucru necesită cunoaștinte de electronica, deoarece complexitatea sistemului necesită tot felul de intrări și ieșiri : comandă digitală, analogică, PWM, motoare electrice, sonde lambda etc.
  • Este necesară înțelegerea schemei electrice a vehiculului.

  • Debugați modelul HIL Simulink și interfața ECU cu clientul pentru a avea o simulare HIL echivalentă cu comportamentul real al vehiculului.
  • Aceasta implică, de asemenea, lucrul cu software-ul calibrat în ECU.

  • Dezvoltarea testelor automate. Testele repetitive pot fi codificate pentru a funcționa în modul automat, fără manipularea utilizatorului în timpul nopții pe simulatoarele HIL.
  • Cunoștinta limbajelor de programare, constituie un real avantaj.

  • Ca Specialist HIL locatia principala va fi TITU(CTT) cu un necesar de lucru in centrul CTT intre 1 zi / sapt si 3 zile pe sapt(in functie de taskuri), restul in TTV.
  • Profil candidat :

  • Engineer with degree in :
  • Electrical Engineering, Automation and Computer science
  • or Electronics and Telecommunication
  • Good knowledge of MATLAB Simulink. Also knowledge of :

  • control of systems
  • feed-back loop concept
  • general simulation process in virtual environment such as MATLAB or -AMESIM constitutes an advantage.
  • Good knowledge of electronic interfaces, input and output stages and general electronic schemas.
  • Microcontroller programming and integration in a functional electronic board constitutes a bigadvantage.

  • Experience with programming languages as C++, C# and Python. The ability to write and understand a program is necessary.
  • Also the understanding of how a programmed sequence works and what it’s effects are both in the processor and on the inputs / outputs.

  • A good understanding of the physical phenomena as combustion,result of friction and other forces on physical parts and inertiaare an advantage.
  • Language : Advanced level of English is mandatory. French is a plus. - Communication abilities, open to changes and team spirit.
  • Job Family

    Research & Development

    Renault Group is committed to creating an inclusive working environment and the conditions for each of us to bring their passion, perform to the full and grow, whilst being themselves.

    We find strength in our diversity and we are engaged to ensure equal employment opportunities regardless of race, colour, ancestry, religion, gender, national origin, sexual orientation, age, citizenship, marital status, disability, gender identity, etc.

    If you have a disability or special need requiring layout of the workstation or work schedule, please let us know by completing this form.

    Raportați această lucrare