Operator Facturare
Vincon Romania
Focsani
acum 55 minute
source : EJOBS GROUP

Cerinte

  • Experienta minim 2 ani intr-o pozitie cu responsabilitati similare
  • Studii medii / superioare economice (specialitatea contabilitate constituie avantaj)
  • Cunostinte de Microsoft Office
  • Cunostinte de operare in SAP (constituie avantaj)
  • Permis de conducere categ B (constituie avantaj)
  • Abilitati de comunicare
  • Integritate, orientare catre rezultat, proactivitate in realizarea sarcinilor si atingerea obiectivelor
  • Rolul in companie

  • Asigura verificarea si inregistrarea in sistemul informatic a comenzilor de marfa primite si emite documentele financiar contabile aferente.
  • Responsabilitati

  • Verifica si inregistreaza in sistemul informatic comenzile de marfa primite direct de la clienti, prin intermediul reprezentantilor de vanzari sau prin platformele EDI - Electronic Data Interchange;
  • Emite, dupa caz, documente financiar contabile (dispozitii de livrare, avize, facturi, bonuri fiscale) aferente comenzilor receptionate;
  • Intocmeste facturile de reduceri comerciale in functie de politica comerciala si cea de trade marketing a societatii;
  • Verifica zilnic in platformele EDI existenta si corectitudinea facturilor emise;
  • Intocmeste facturi de retur, stornari sau eventuale reglari de marfa / pret;
  • Gestioneaza stocul de imprimate cu regim special;
  • Asigura arhivarea documentelor primite si emise;
  • Intocmeste zilnic rapoarte de vanzari, stocuri si comenzi nelivrate;
  • Verifica incadrarea corecta din punct de vedere contabil si fiscal a documentelor primite si emise;
  • Participa la inventarierea patrimoniului societatii in conformitate cu deciziile sefilor ierarhici;
  • Participa la intocmirea documentelor si rapoartelor solicitate de catre auditorul financiar, unitati bancare, ANAF.
  • Raportați această lucrare