Analist Senior Suport Operational (129982)
E.ON Servicii
Bucuresti
4 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Educaţie necesară : studii universitare în domeniul economic, absolvite prin examen
  • Experienţă practică necesară : Minim 3 ani experienţă relevantă într-o poziţie similară, preferabil în cadrul unei companii multinaţionale;
  • Cunoștințe generale în domeniul pieţelor de energie

  • Cunoştinţe limbi străine : limba engleză (nivel avansat)
  • Cunoştinţe IT : utilizator avansat MS Office (Excel, Power Query, Power BI, Power Point) ) şi SAP (FI, CO, IS-U, CRM);
  • deţinerea de cunoştinţe de programare / administrare baze de date constituie un avantaj

  • Altele : Capacitate de lucru în echipă / orientare către lucrul în echipă; Grad înalt de autonomie şi de angajament, atitudine pro-activă;
  • Automotivare, orientare spre perfecţionare şi învăţare continuă; Putere de motivare şi convingere; bune aptitudini analitice şi conceptuale;
  • aptitudini de comunicare şi prezentare; persistenţă în îndeplinirea sarcinilor; respectarea termenelor limită; disponibilitate de adaptare a programului de lucru la cerințele postului

    Descrierea jobului

  • Consolidează şi analizează datele actuale aferente segmentului vânzări în vederea raportărilor financiare si a analizelor de performanta comerciala, inclusiv pe linii de business B2C si B2B
  • Pregăteşte analize specifice privind performanţa financiară a companiilor de furnizare energie (gaz / energie electrica)
  • Consolidează și validează datele relevante pentru raportarea marjei brute realizate la nivel total şi pe segmente de clienţi respectiv alte defalcari pe diverse centre de profit solicitate din intern sau de catre autoritati
  • Colectează / pregăteşte estimări în vederea închiderilor trimestriale, pregătește balanța de furnizare gaz sau electricitate în vederea închiderilor lunare şi trimestriale şi implementează ajustări acolo unde este cazul
  • Actioneaza ca un expert cu privire la intelegerea procesului de compunere a vanzarii de gaze naturale / energie electrica si intervine cu propuneri de optimizare atunci cand sesizeaza posibile riscuri asupra rezultatelor financiare ale companiilor
  • Colectează, consolidează şi validează informaţii specifice cu privire la certificatele de emisii (ex : certificate verzi) în vederea îndeplinirii cerinţelor de reglementare în vigoare, asigurând reconcilierea datelor cu privire la venituri şi cheltuieli din certificatele verzi
  • Pregătește şi / sau asigură suport în vederea întocmirii rapoartelor destinate autorităților din România (BNR, Institutul de Statistică, ANRE, etc.
  • acționarilor minoritari şi altor foruri relevante pe teme specifice legate de marja brută şi performanţa financiară a segmentului vânzări

  • Colecteaza / prelucreaza datele legate de vanzarea de gaze naturale / energie electrica necesare analizelor de performanta comerciala.
  • Ce îţi oferim

  • Pachet salarial atractiv;
  • Premiu de performanţă;
  • Tichete de masă;
  • Asigurare privată de sănătate;
  • Pensie facultativă;
  • Primă de vacanţă.
  • E.ON se angajează să asigure egalitatea de șanse și promovează în mod activ diversitatea, egalitatea și flexibilitatea.

    Raportați această lucrare