Credit Controller – perioada determinata 2 ani
Teamland SRL
Bucuresti
3 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Experienta de minim 2 ani pe un post similar;
  • Studii superioare finalizate in domeniul economic;
  • Cunostinte limba engleza la nivel avansat;
  • Cunostinte operare PC : Excel, Word, Outlook la nivel mediu avansat
  • Cunostinte de operare intr-o aplicatie tip ERP;
  • Capacitate de analiza si atentie la detaliu, minutiozitate;
  • Abilitatea de a lucra cu cifrele.
  • Descrierea jobului

  • Gestioneaza portofoliul de clienti in privinta limitele de credit convenite;
  • Identifica si ia masuri pentru colectarea facturilor cu scadenta depasita prin planificarea proactiva, stabilirea de prioritati si colaborarea cu departamentul de vanzari;
  • Implementeaza politica de grup de Credit Control;
  • Raporteaza periodic la sediul central, departamentului de credit control, situatiile solicitate de acestia pe partea de credit-control;
  • Tine legatura cu departamentul central de credit control pentru obtinerea de limita de credit si asigurare, aprobarea de livrare de bunuri clientilor care depasesc limita de credit aprobata;
  • Introduce si actualizeaza in sistemul ERP al companiei informatiile necesare referitor la managementul riscului pe client (limite de credit, termen de plata, blocare / deblocare cont client);
  • Intocmeste situatii periodice privind solduri clienti pe scadente si limite de credit;
  • Obtine si analizeaza rapoarte de credit privind istoricul de plata pentru diversi clienti, rulaje, etc
  • Gestioneaza confirmarea soldului cu clienții;
  • Gestioneaza ordinele de compensare cu clientii, biletele la ordin si garantiile primite de la clienti;
  • Colaborare cu departamentul central al grupului de Credit Control.

    Raportați această lucrare