Consilier Tehnic ITH (International Technical Hub)
Groupe Renault
Renault Bucharest Connected, RO
1 zi în urmă

Descrierea postului :

Descrierea jobului

Techliner- ul (Consilier Tehnic) face parte din departamentul de Inginerie Post Vânzare Renault si este responsabil sa ofere asistenta telefonica si scrisa tehnicienilor din service-urile autorizate, atunci când ei solicita suport producătorului.

El este persoana de legătura dintre unitățile service si producător, referitor la problemele tehnice apărute recurent. Techliner- ul caută mereu soluții de durata si la un preț corect atât pentru producător cat si pentru client.

Responsabilități :

  • Ofera asistenta tehnica pentru cazurile complexe apărute in service-urile Renault;
  • Asigura o permanenta îmbunătățire a duratei de reparație si a calității, păstrând in același timp un cost optim pentru Renault si client;
  • Decide daca reparația va fi preluata de constructor sau nu;
  • Asigura respectarea standardelor Renault si a procedurilor pentru toate intervențiile de pe un vehicul;
  • Acționeaza ca o interfața intre producător si reparator;
  • Alerteaza Departamentul de Calitate pentru orice problema recurenta.
  • Profil candidat :

  • Absolvent de Inginerie (automotive sau mecanica);
  • Experiența pe partea de service auto;
  • Cunoaștere amănunțita a tuturor sistemelor de pe un vehicul modern si a proceselor de reparație;
  • Abilitați foarte bune de diagnosticare si sinteza; Capacitatea de a descrie si înțelege probleme tehnice complexe; Gândire logica a proceselor;
  • Abilitați foarte bune de comunicare in limba engleza (scris si verbal); cunoasterea limbii franceze constituie un avantaj;
  • Abilitati de lucru in echipa, de construire si mentinere a relației cu celelalte echipe de asistenta
  • Raportați această lucrare