Asistent maternal
SOS SATELE COPIILOR ROMANIA
Bucuresti
6 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

La SOS Satele Copiilor România dorința oricărui copil de a trăi într-o familie, se împlinește. Aici copiii primesc afecțiune, copilărie fără griji și sprijinul de care au nevoie.

Cine poate fi atestat ca asistent maternal profesionist?

Pot fi atestate ca asistenţi maternali profesionişti numai persoanele care îndeplinesc următoarele condiţii :

  • au capacitate deplină de exerciţiu;
  • prin comportamentul lor în societate, starea sănătăţii şi profilul lor psihologic, prezintă garanţii pentru îndeplinirea corectă a obligaţiilor care revin unui părinte, referitoare la cresterea, îngrijirea şi educarea copiilor săi;
  • au în folosinţă o locuinţă care acoperă necesităţile de preparare a hranei, igienă, educaţie şi odihnă ale utilizatorilor săi, inclusiv cele ale copiilor care urmează a fi primiţi în plasament;
  • au urmat cursurile de formare profesională, prevăzute de legislația în vigoare, organizate de DGASPC sau de un alt furnizor de formare.
  • Cine NU poate fi atestat ca asistent maternal profesionist?

  • persoana care a suferit o condamnare prin hotarâre judecatorească rămasă definitivă, pentru savârşirea cu intenţie a unei infracţiuni;
  • părintele decăzut din drepturile parinteşti sau cel al cărui copil a fost declarat abandonat prin hotarâre judecătorească rămasă definitivă;
  • persoana care suferă de boli cronice transmisibile.
  • Descrierea jobului

    De ce să aplici pentru postul de Asistent maternal?

    Pentru că :

  • eşti o persoană motivată să lucreze cu şi pentru copii;
  • preferi să-ți planifici singur activitățile și programul de lucru;
  • nu te pierzi cu firea atunci când un copil plânge sau țipă și ai răbdare să îl asculți și sfătuiești;
  • vei lucra într-o echipă unită și vei avea parte de susținere permanentă;
  • îți dorești să ai un loc de muncă stabil, pe termen lung, și să fii o persoană de referință pentru copii;
  • îți place să înveți și să te dezvolți personal și profesional;
  • ai absolvit cel puțin 10 clase.
  • Îți oferim :

  • Contract de muncă, încheiat pe perioada valabilitătii atestatului de asistent maternal profesionist (se elibereaza pentru o perioadă de 3 ani şi poate fi reînnoit);
  • Salariu net lunar de 2.200 lei;
  • Tichete de masa in valoare de 15 lei / zi;
  • Formare profesională continuă;
  • Supervizare individuală și de grup;
  • Asigurare medicală Allianz Tiriac;
  • Raportați această lucrare