Financial controller
Electroplast
Bistrita
1 zi în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Analitic, organizat,spirit de echipă, determinat in atingerea obiectivelor ,
  • Licență în Finanțe sau Contabilitate; Gradul de master este un plus.
  • Experiență minimă de 3 ani pe o poziție similară;
  • Experiență în medii complexe de finanțe și contabilitate, de preferință în mediu multinațional.
  • Cunostinte practice :

  • Principii de finanțare și contabilitate
  • Bugetare și raportare
  • Cunostinte si abilitati avansate de operare in Microsoft Excel
  • Descrierea jobului

    Raportare financiară : elaborează și furnizeaza in timp util rapoarte financiare pentru a sprijini monitorizarea performanței afacerii :

  • întocmirea situațiilor financiare - P&L, bilanț, flux de numerar;
  • pregătirea rapoartelor lunare de management la nivel de companie, analize financiare și monitorizare a KPI;
  • pregătirea și monitorizarea prognozei fluxurilor de numerar și a cheltuielilor de capital;
  • Bugetare și planificare : Construirea și monitorizarea bugetului anual și a previziunilor lunare pentru a sprijini realizarea obiectivelor de afaceri.
  • Sprijin pentru afaceri : contribuie la furnizarea de date financiare, analiză și asistență profesională financiară, pentru a oferi o vedere exactă asupra situației financiare a companiei.
  • Respectarea standardelor de control intern : efectuarea de revizii continue ale procedurilor de exploatare, controale ale companiei și măsuri de conformitate pentru a determina eventualele pericole sau încălcări ale
  • conduitei.

  • Auditeaza activitatea curenta (analiza fluxuri de lucru) si propune masuri de imbunatatire
  • procese si reducere costuri, scopul fiind crestera productivitatii si a eficientei;
  • Activitati de control asupra documentelor in care sunt consemnate operatiunile ce se refera
  • la drepturi si obligatii patrimoniale,

  • Analiza lunara a cheltuielilor directe de productie si a cheltuielilor indirecte pe comenzi de
  • productie, centre de cost si centre de profit .

  • Analiza pret de cost, determinarea pretului de vanzare al produselor noi
  • Pentru produsele existente, analiza pret de cost ori de cate ori exista modificari ale
  • materiilor prime din componenta retetei, a manoperei, a cheltuielilor cu utilitati,

  • amortizare, cheltuieli de regie, cheltuieli generale;
  • Efectuare de operatiuni specifice inchiderii de luna;
  • Analizarea cheltuielilor departamentale si alocarea acestora comparativ cu bugetul;
  • Implicarea in activitatile de bugetare si previzionare ale companiei (vanzari, productie,
  • achizitii, personal, mentenanta, administratie, gestiune financiara);
  • Gestionare inventariere stocurilor si inventarirere patrimoniala;
  • Raportați această lucrare