Director tehnic
CONFIDENTIAL
Galati
5 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • sa aiba insusiri de personalitate : seriozitate / responsabilitate, loialitate, hotarare, adaptabilitate, autocontrol, atitudine pozitiva, sa aiba calitati psihice necesare (spirit de observatie, rabdare, viteza de reactie, capacitate de orientare in spatiu, capacitate de comunicare etc.);
  • cunostinte temeinice de mecanica, electromecanica si automatizari.
  • Descrierea jobului

  • propunerea de masuri si solutii in vederea valorificarii la maximum a capacitatilor de productie existente si a modernizarii unor procese de productie;
  • elaborarea de planuri de investitii si achizitii tehnologice care sa conduca la atingerea dezideratelor de rentabilitate economica si competitivitate pe piata a organizatiei;
  • asigurarea coordonarii activitatii departamentului de productie cu obiectivele organizationale si cu activitatea celorlalte departamente (de cerectare, financiar-contabil, contractare-valorificare);
  • acordarea de consultanta si consiliere tehnica directorului general, in vederea luarii unor decizii eficiente in ceea ce priveste organizatia;
  • urmarirea si asigurarea respectarii regimului tehnologic al fiecarei instalatii, a realizarii la termen si de buna calitate a lucrarilor de reparatii si revizii a instalatiilor si utilajelor;
  • urmarirea si asigurarea incadrarii in consumurile specifice stabilite la energie si combustibili;
  • stabilirea programului de masuri tehnico-organizatorice, a planului de masuri de protectia muncii si a planului pregatirilor de iarna si analiza periodica a stadiului realizarii acestora;
  • luarea de masuri in domeniul protectiei muncii sub aspectul instruirii personalului si examinarii asupra cunostintelor acestuia;
  • verificarea masurii in care sunt indeplinite normele de protectia muncii si dispozitiile stabilite in urma controalelor efectuate;
  • indrumarea si rezolvarea problemelor legate de poluare si protectia mediului;
  • organizarea si asigurarea existentei tehnice in cadrul sectiilor de productie;
  • organizarea, analiza si urmarirea respectarii dispozitiilor legale privind accidentele tehnice si accidentele de munca;
  • indrumarea si verificarea activitatii sectiilor pentru buna intretinere a instalatiilor si utilajelor;
  • asigurarea aprovizionarii ritmice a sectiilor cu materiale, combustibili si utilajele necesare realizarii programului de productie;
  • intocmirea instructiunilor de functionare a instalatiilor si utilajelor, precum si a instructiunilor proprii de protectie a muncii si prevenirea si stingerea incendiilor;
  • Raportați această lucrare