Ofiter AML JR. (Compliance&AML)
BANCA COMERCIALA INTESA SANPAOLO ROMANIA S.A.
Bucuresti
1 zi în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Studii de baza : studii superioare de profil economic / juridic;
  • Cunoașterea limbii engleze- minim nivel mediu;
  • Abilitati foarte bune de lucru in echipa;
  • Foarte buna cunoaștere a produselor si serviciilor bancare;
  • Eficienta operaționala si cunoașterea sistemelor informatice din sistemul bancar, cunoasterea aplicatiei Absolut, reprezinta un avantaj;
  • Descrierea jobului

  • Se asigura de respectarea normelor referitoare la cunoașterea clientelei, prevenirea si combaterea spălării banilor si finanțării actelor de terorism, sancțiunile si embargourile internaționale, de către angajații băncii, cu referire in mod particular la activitatea responsabililor locali cu prevenirea spălării banilor din cadrul unităților teritoriale;
  • Monitorizeaza si controlează modul de aplicare a reglementarilor legale cu privire la aplicarea sancțiunilor internaționale de blocare a fondurilor si a raportărilor aferente;
  • Participa la elaborarea de politici si proceduri privind combaterea spălării banilor si finanțării terorismului în scopul asigurării desfășurării activității proprii în concordanta cu preocupările comunității internaționale, cu cerințele legii, ale Grupului conducător si cu regulile unei practici prudente si sănătoase;
  • Analizează si completează rapoartele de tranzacții suspecte transmise de responsabilii locali cu datele cerute conform legislației si reglementarilor interne în vigoare, solicitând daca este cazul unităților teritoriale completarea sau transmiterea informațiilor / documentelor necesare;
  • Instrumenteaza solicitările de informații transmise de ONPCSB în conformitate cu cerințele legii, asigurând comunicarea informațiilor / documentelor solicitate în termenul legal conform normelor interne în domeniu cu respectarea secretului profesional;
  • Asigura întocmirea si distribuirea rapoartelor periodice specifice către autoritățile competente;
  • Oferă asistenta si suport structurilor centrale si structurilor teritoriale ale Băncii precum si managementului cu privire la aplicarea normelor băncii de cunoaștere a clientelei, prevenirea spălării banilor, combaterea finanțării terorismului si gestionare embargourilor;
  • Participa activ la elaborarea Programului Anual AML al Băncii prin care se stabilesc principalele activități ce urmează a avea loc in anul următor, făcând propuneri in acest sens către șeful ierarhic;
  • Cu suportul șefului ierarhic participa la evaluarea riscului de spălare de bani la nivelul Băncii si la exercițiul periodic de raportare cu privire la riscurile identificate si nivelul acestora;
  • Realizează testări si verificări in conformitate cu planul anual de control aprobat de Conducere sau stabilite conform procedurilor Băncii, propune masuri de diminuare a riscurilor si urmărește periodic implementarea acestora;
  • La solicitarea sefului ierarhic se implica in activitatea de instruire a personalului băncii care relaționează cu clienții dar si din cadrul altor structuri ale băncii oferind suport in realizarea acestor activități;
  • poate avea calitatea de trainer in cadrul acestor sesiuni la solicitarea si cu suportul șefului ierarhic;
  • Raportați această lucrare