Specialist SSM (CTPSI, RSVTI)
BOSTIK ROMANIA SRL
Buftea
3 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

Abilitati si competente necesare :

  • Calități excelente de comunicare interpersonala;
  • Atitudine profesionala si proactivă;
  • Gândire și capacitate de analiză și sinteză;
  • Flexibilitate, deschidere către nou, răbdare;
  • Organizat si cu grad ridicat de responsabilitate;
  • Cunoscător limba engleză nivel mediu
  • Utilizare MS Office (Word, Excel, Power Point, Outlook)
  • Educație și experiență necesară :

    Pregătire obligatorie :

  • Studii superioare tehnice;
  • Curs Specialist în domeniul securității și sănătății în muncă;
  • Curs Evaluator risc de accidentare si imbolnavire profesionala;
  • Curs operator RSVTI;
  • Curs cadru tehnic cu atribuții PSI.
  • Constituie avantaj :

  • Curs inspector protecție civila;
  • Curs șef SPSU / SVSU.
  • Experiență : minim 5 ani.

    Descrierea jobului

    Activități specifice funcției de Lucrător SSM, PSI, SU :

  • Asigura implementarea cerințelor legale, de grup si a altor cerințe aplicabile din domeniul SSM, SU, ISCIR informând superiorul direct si alte structuri si funcții relevante.
  • Asigura actualizarea si monitorizarea indeplinirii masurilor din Planul de prevenire si protectie.
  • Asigura suport la realizarea actiunilor de indeplinire a obiectivelor in domeniile SSM / SU / ISCIR.
  • Colaboreaza cu serviciul extern pentru realizarea tuturor activitatilor de prevenire si protectie in domeniul securitatii si sanatatii in munca și al situațiilor de urgență.
  • Verifică respectarea măsurilor de prevenire și protecție, a procedurilor privind permisele de lucru, LOTOTO și acordă asistență de specialitate în aplicarea și realizarea acestora.
  • Raportează conducerii deficientele constatate.

  • Organizează, documentează și participă la întrunirile Comitetelor de Securitate si Sănătate in Munca.
  • Asigura suport la intocmirea instructiunilor proprii de SSM, a instructiunilor in domeniul SU si a instructiunilor de lucru elaborate de conducatorii locurilor de munca.
  • Administreaza toate activitatile referitoare la repartizarea, dotarea personalului și verificarea echipamentelor individuale de protectie.
  • Asigura implementarea si respectarea cerintelor legale privind supravegherea sanatatii lucratorilor.
  • Monitorizeaza starea de functionare a echipamentelor de munca in vederea depistarii neconformitatilor si deficientelor in exploatare.
  • Structureaza toate informatiile necesare pentru aplicarea metodologiilor de raportare si informeza superiorul direct si alte structuri si functii relevante.
  • Documenteaza toate activitatile SSM / SU / ISCIR necesare si asigura raportarea catre autoritatile locale.
  • Colecteaza date si informatii in vederea cercetarii incidentelor din aria sa de responsabilitate, participa la investigarea acestora si intocmeste documentatia de cercetare.
  • Participa si efectueaza activiati de monitorizare a contractorilor care presteaza lucrari in aria sa de responsabilitate impreuna cu responsabilii SSM / SU ai contractorilor.
  • Poate decide oprirea activitatii contractorilor in caz semnalare de situatii accidentogene si informeaza de indata responsabilul SSM al contractorului.
  • Asigura suport si consiliere de specialitate tuturor functiilor si structurilor relevante din cadrul companiei.
  • Urmareste identificarea pericolelor si participa la evaluarea riscurilor pentru locurile de munca si activitatile monitorizate.
  • Asigura masurile tehnice privind protectia colectiva a lucratorilor si dotarea cu echipamente tehnice de aparare impotriva incendiilor la toate punctele de lucru din aria sa de responsabilitate.
  • Se asigură de dotarea si funcționarea corespunzătoare a mijloacelor de apărare împotriva incendiilor și ia masurile corespunzătoare pentru remedierea defecțiunilor.
  • Întocmește, completează și reactualizează documentația privind apărarea împotriva incendiilor și se asigură că acestea sunt comunicate, înțelese și însușite de către angajați.
  • Stabilește și urmărește dotarea cu mijloace de prima intervenție corespunzătoare instalațiilor și fiecărui loc de muncă.
  • Asigura instruirea specifica in teren privind măsurile specifice de prevenire și protecție și de apărare împotriva incendiilor, oprește executarea operațiilor pentru care nu s-au luat toate masurile de securitate.
  • Realizează corespunzător și la termen măsurile de primă intervenție împotriva incendiilor.
  • Participa la receptia instalatiilor dupa revizii și intervenții .
  • Controleaza toate locurile de munca, in scopul prevenirii accidentelor de munca si imbolnavirilor profesionale.
  • Activitati specifice functiei de operator RSVTI :

  • Asigura organizarea activitatilor pentru supravegherea functionarii in conditii de siguranta a echipamentelor sub incidența ISCIR.
  • Supraveghează ca măsurile impuse de legislația in vigoare privind funcționarea, exploatarea, precum si întreținerea si repararea instalațiilor / echipamentelor din domeniul ISCIR sa fie efectuate in conformitate cu cerințele prescripțiilor tehnice aplicabile.
  • Informeaza ISCIR despre avariile şi accidentele / incidentele produse la recipiente şi instalatii de ridicat si ITM privind evenimentele produse la punctele de lucru, participa la cercetarea acestora
  • Tine evidenţa recipientelor şi instalatiilor de ridicat si păstreaza autorizaţiile de funcţionare si Cartile tehnice ale instalatiilor.
  • Previne accidentele tehnice si incidentele datorate functionarii instalatiilor de ridicat , sub presiune si aparatelor consumatoare de combustibil din aria sa de responsabilitate.
  • Coordoneaza activitatea de verificare si control a instalatiilor sub presiune si de ridicat aflate sub incidenta ISCIR conform reglementarilor legale in vigoare.
  • Efectueaza instruirea, examinarea si autorizarea salariatilor care exercita meseriile ce necesita autorizarea interna / externa ISCIR (stivuitoristi).
  • Participă la efectuarea verificărilor şi încercărilor în vederea autorizării funcţionării sau periodic la scadenţă, a echipamentelor ISCIR, în conformitate cu prescripţiile tehnice ISCIR in vigoare.
  • Întocmeşte planul anual de verificări şi încercări pentru reautorizarea periodica, la scadenţă, a functionarii echipamentelor ISCIR, pe care îl supune aprobării sefului ierarhic si îl înaintează la inspectia teritoriala ISCIR.
  • Urmăreste folosirea recipientelor / echipamentelor ISCIR în condiţii de siguranţă, executarea reviziilor curente, reparaţiilor şi întreţinerii lor permanente, conform normativelor legale şi prescripţiilor tehnice ISCIR.
  • Planifica si participa la examinarea de autorizare a personalului din punct de vedere ISCIR (stivuitoristi) si elibereaza documentele de autorizare.
  • Raportați această lucrare