Contabil/ Economist Senior
Artwin Consulting
Cluj-Napoca, Romania
4 zile în urmă

Pentru clientul nostru, o companie nationala cu peste 14 ani de experienta in domeniul IT, cautam Contabil / Economist Senior

Descrierea jobului

  • Introducerea tuturor documentelor financiar contabile in programul de contabilitate
  • Incadrarea corecta a documentelor contabile pe venituri si cheltuieli conform legislatiei
  • Efectuarea inchiderii conturilor de venituri, cheltuieli si TVA
  • Verificarea operatiunile economico - financiare ale societatii
  • Inchidere lunara TVA si reconcilierea si inchiderea conturilor de cheltuieli si venituri
  • Intocmirea declaratiilor cu caracter fiscal privind impozitul pe profit, TVA, impozitul pe salarii, declaratia Intrastat, declaratii catre AFM, chestionare catre Institutul National de Statistica (lunar, trimestrial, anual) si diverse raportari
  • Intocmirea raportarilor financiar - contabile solicitate de grup, la termenele prevazute
  • Intocmirea situatiilor financiare anuale (Bilant anual) si a raportarilor contabile semestriale (Bilant semestrial) pe baza balantei de verificare
  • Monitorizerea relatiilor cu organele de control ale statului (Directia Finantelor Publice, Directia Impozite si Taxe Locale, ANAF, Comisia de Statistica, etc.)
  • Elaborarea procedurilor interne privind activitatea contabila, actualizarea procedurilor contabile existente
  • Mentinerea un sistem de control intern adecvat cu privire la activitatea departamentului financiar contabil
  • Colectarea si arhivarea tuturor documentelor fiscal
  • Evidențierea si gestionarea facturilor furnizorilor in vederea achitării acestora
  • Cerinte :

  • Studii superioare finalizate in domeniul economic
  • Experienta minim 3-5 ani in evidenta contabila
  • Cunostinte temeinice de contabilitate, fiscalitate si legislatia muncii
  • Cunostinte solide ale legislatiei si procedurilor financiare romane
  • Cunostinte operare programe de contabilitate - ERP (BORG) reprezinta un avantaj
  • Excelente abilitati de comunicare scrisa si orala in romana si engleza
  • Abilitati de organizare si conducere a departamentului financiar contabil
  • Abilitati organizatorice, de comunicare si abilitati de lucru cu oamenii
  • Capacitate buna de evaluare, analiza, de luare a deciziilor la timp si de rezolvare a problemelor
  • Amabilitate, rezistenta la stress, organizare personala buna
  • Beneficii :

  • Salariu competitiv
  • Tichete de masa & tichete de vacanta
  • Program de lucru flexibil
  • Mediu de lucru modern, profesionist
  • Servicii medicale si asigurari de sanatate
  • Contract de munca pe perioada nedeterminata
  • Oportunitati de dezvoltare profesionala continua
  • Aplică
    Adaugați la favorite
    Eliminați de la favorite