Bucatar
AMRITA COM SRL
Brasov
3 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

Cerinte fata de titularul postului :

a) generale :

absolvent de scoala profesionala, liceu de specialitate,cu aptitudini senzoriale dezvoltate de gust, miros, pipait, vaz, intrunind calitatile fizice si fizionomice, psiho-profesionale, calitati morale, cunostinte profesionale de calitatea alimentelor, cunostinte in tehnologia culinara, de gestiunea si pastrarea marfurilor si un stagiu in activitatea de bucatar specialist in restaurante

absolvent liceu

absolvent curs formare bucatar

b) specifice :

cunostinte profesionale foarte bune privind :

  • tehnologie culinara-gastronomie ;
  • tehnologie culinara produse cofetarie-patiserie ;
  • tehnici de conducere a personalului ;
  • comunicare buna interioara si exterioara ;
  • norme si reguli de igiena ;
  • norme si tehnici de pastrare a alimentelor si produselor culinare ;
  • norme de protectia muncii si PSI

    Calitati personale :

  • capacitate de lucru in echipa ;
  • capacitate de a dirija conduce ;
  • simt artistic ;
  • gust si miros bune ;
  • grija pentru igiena ;
  • spirit al ordinii si disciplinei ;
  • responsabilitate pentru munca prestata.

    Descrierea jobului

  • raspunde de calitatea si cantitatea preparatelor culinare, conform gramajelor prevazute in retete, a preparatelor servite ;
  • verifica zilnic si permanent, modul de functionare a instalatiilor frigorifice, pentru conservarea si pastrarea alimentelor ;
  • verifica cantitatile de materii prime si materiale care sunt incredintate spre prelucrare ;
  • in cazul in care constata ca materiile prime destinate prelucrarii hranei sunt necorespunzatoere calitativ, informeaza imediat seful bucatar ;
  • transeaza, portioneaza, fileteaza (carne-peste) in caz de necesitate ;
  • asigura pastrarea in conditii optime de igiena, temperatura si vecinatate a marfurilor, materiilor prime si produselor finite ;
  • Raportați această lucrare