Credit Controller
Dentstore
Bucuresti
5 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

CERINTE

Studii economice (financiar-contabilitate)

Foarte bune competente de comunicare si analiza

Atentie la detalii

Cunostinte operare PC (utilizare Excell - nivel avansat)

RESPONSABILITATI :

  • Gestionarea si colectarea creantelor societatii de la clienti prin aplicarea procedurilor de colectare;
  • Colaborarea permanenta cu echipa de vanzari si cu clientii pentru a rezolva diversele probleme legate de situatia contului (facturi ce nu au fost primite sau acceptate, plati ce nu au fost primite sau nu au fost distribuite corect, instruirea contabilitatii cu privire la modul in care anumite plati trebuie operate);
  • Intocmirea contractelor comerciale de vanzare-cumparare incheiate de catre consultantii de vanzari, evidenta acestora si urmarirea respectarii datelor contractuale;
  • Revizuirea periodica si monitorizarea limitelor de credit si urmarirea incadrarii vanzarilor in plafoanele de credit aprobat;
  • Crearea clientilor in sistem si actualizarea bazei de date;
  • Verificarea clientilor pe Ministerul de Finante si Ministerul de Justitie, stabilirea limitei de credit, blocarea si deblocarea acestora;
  • Punctaj periodic cu clientii, reglarea la zi a fiselor si a soldurilor acestora;
  • Coordonarea activitatii de colectare a creantelor, colaborand in permanenta cu departamentul de Vanzari;
  • Urmarirea platilor, verificarea soldurilor clientiilor-totale / scadente;
  • Notificarea agentilor responsabili de clientii cu solduri scadente,precum si notificarea directa a clientilor;
  • Esalonarea platilor si stabilirea conditiilor de plata pentru clientii cu solduri scadente;
  • Intocmirea rapoartelor cu solduri totale / scadente sau a altor rapoarte si transmiterea acestora catre conducerea firmei;
  • Colaborarea in permanenta cu reprezentantul juridic prin oferirea de informatii legate de clientii rau platnici si pentru intocmirea unei de proceduri legale de recuperare;
  • Raportați această lucrare