Inginer mecanic
Liberty Galati SA
Galati
6 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

Profilul candidatului :

Studii : superioare, profil inginer mecanic

Experienta : de minim 8 ani in domeniu

Limbi straine : engleza

PC skills : MS Office (Excel, Word, Power Point); AUTOCAD; Solidworks sau Inventor

Competente / abilitati :

  • Abilitati de comunicare si relationare (cooperarea intre diferite echipe de lucru va fi necesara)
  • Onestitate
  • Disponibilitate efort
  • Realizarea de concepte functionale bazate pe ultimele tehnologii
  • Putere de concentrare
  • Fermitate
  • Capacitate de adaptare
  • Abilitati de coaching
  • Alte cerinte : studii postuniversitare (reprezinta un plus)

    Descrierea jobului

    Responsabilitatile postului :

  • Coordoneaza si realizeaza lucrari de proiectare, executa proiecte sau parti din acestea, propune solutii, verifica proiecte, intocmeste documentatii pentru studii si audituri;
  • Aplica si respecta prevederile si cerintele : Legii 319 / 2006 privind sanatatea si securitatea in munca; a standardelor de siguranta si sanatate ale Liberty Steel Galati.
  • Raspunde pentru respectarea normelor de proiectare, normativelor si standardelor de operare in proiectele pe care le coordoneaza
  • Studiază, înțelege si definește scopul proiectului pentru a asigura cea mai buna soluție pentru proiectul atribuit
  • Participa la colectarea si prelucrarea datelor referitoare la execuția proiectelor in lucru
  • Stabileste solutiile tehnice principale bazate pe datele de intrare din cerintele proiectului de engineering
  • Ajuta la coordonarea si elaborarea desenelor de concept / desenelor de ansamblu / desenelor de executie
  • Realizeaza si elaboreaza desene de concept / desene de ansamblu / desene de executie
  • Realizeaza si elaboreaza audituri, participa la realizarea diferitelor studii de oportunitate, de fezabilitate si pre-fezabilitate si la studiile de solutii
  • Controleaza, verifica si semneaza documentatia de proiect final, atunci cand este cazul
  • Elaboreaza specificatii tehnice si fise tehnice pentru includerea in cererile de oferta
  • Elaboreaza anexele tehnice pentru a fi incluse în oferte / contracte
  • Face analizele tehnice comparative ale ofertelor diversilor furnizori
  • Monitorizeaza si supervizeaza desfasurarea proiectelor atribuite si rezultatele obtinute
  • Elaboreaza si verifica calculatii de dimensionare pentru diferite echipamente mecanice sau sisteme mecanice
  • Coordoneaza asistenta tehnica / supervizarea în atelierul fabricantului / pe santier
  • Monitorizeaza si raspunde de calitatea proiectarii pentru asigurarea functionalitatii solutiilor
  • Isi actualizeaza permanent cunostintele, tinandu-se la curent cu noile dezvoltari în domeniul specific de activitate
  • Îndeplineste diverse sarcini care tin de misiunea postului si / sau sunt necesare / solicitate de managerul de pe nivel superior pentru nevoile departamentului / societatii
  • Asigura transferul de cunostinte catre membrii cu mai putina experienta ai echipei
  • Ofera acestora suport si indrumare
  • Comunica permanent cu celelalte echipe implicate in proiectele pe care le coordoneaza sau la care este repartizat
  • Raportați această lucrare