Analist Senior Performantă Operațională Soluții Clienți (129282)
E.ON Servicii
Tirgu‑Mures
4 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Educaţie necesară : studii universitare în domeniul economic, absolvite prin examen;
  • Experienţă practică necesară : minim 3 ani de experienţă în domeniul financiar; experienţă relevantă în domeniul analizei financiare și planificării constituie avantaj;
  • Cunoştinţe limbi străine : limba engleză (nivel avansat);
  • Cunoştinţe IT : utilizator avansat MS Office (Excel, Power Query, Power BI, Power Point) şi SAP (FI, CO, MM, PM, PS);
  • Altele : Capacitate de lucru în echipă, grad înalt de autonomie şi de angajament; atitudine pro-activă, orientare spre perfecţionare şi învăţare continuă, putere de motivare şi convingere, bune aptitudini analitice şi conceptuale, aptitudini de comunicare şi prezentare, respectarea termenelor limită.
  • Descrierea jobului

  • Ești responsabil de consolidarea, analiza și verificarea plauzibilității datelor consolidate pe OPEX / OOI și CAPEX;
  • Vei reconcilia bugetul rezultat cu managementul companiilor și vei propune măsuri în vederea atingerii țintelor pentru companiile din grupul E.ON;
  • Vei analiza și documenta cheile de alocare ale costurilor pe linii de afaceri și propui actualizari ale acestora în vederea reflectarii corecte a alocarii costurilor pe linii de afaceri;
  • Vei propune, modela și implementa rapoarte specifice liniei de afaceri care consolidează costurile companiilor din aria liniei de afaceri și vei analiza performanța financiară a acestora;
  • Pentru companiile prestatoare de servicii, te vei ocupa de calculul în cadrul proceselor de forecast și MTP, valorile serviciilor SLA prestate către companiile Client, analizezi valorile rezultate și propui măsuri de optimizare;
  • Ești responsabil de calculul valorii estimate a contractelor de SLA, de analiza valorile rezultate și de pregatirea explicatiilor pentru modificările survenite;
  • Vei calcula regularizări periodice ale serviciilor furnizate de companiile prestatoare, vei analiza și interpreta rezultatele regularizărilor, pregătind explicații relevante pentru deviațiile fată de valorile contractuale;
  • Te vei ocupa de transmiterea informațiile necesare departamentului Taxe, în vederea pregătirii fundamentărilor pentru Consiliile Directoare ale companiilor prestatoare şi client, necesare aprobării contractelor de SLA.
  • Ce îţi oferim

  • Bonus de performanţă
  • Tichete de masă
  • Asigurare privată de sănătate
  • Pensie facultativă
  • Primă de vacanţă
  • E.ON se angajează să asigure egalitatea de șanse și promovează în mod activ diversitatea, egalitatea și flexibilitatea.

    Raportați această lucrare