Lab Analyst
Philip Morris Romania SRL
Bucuresti
2 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Studii medii, postliceale sau superioare cu specializare în domeniul chimiei, biochimie, protectia mediului, chimie alimentara;
  • Experiența relevantă în analize gaz cromatograf constituie avantaj;
  • Cunoștințe despre standardul GLP (Good Laboratory Practice);
  • Bune abilități analitice, conceptuale și orientare către rezultate;
  • Abilități bune de comunicare;
  • Confortabil / (ă) să lucreze într-o echipă functional-transversală;
  • Cunoașterea aprofundată a pachetului MS Office;
  • Cunoștinte medii de limba engleză.
  • Descrierea jobului

    Suntem în căutarea unor colegi / (e) extraordinari / (e) care să se alăture Departamentului Calitate (Quality Control), ocupând pozițiile de :

    Lab Analyst

    Responsabilități principale :

  • Participă activ la proiectele și procesele locale desfășurate în departament;
  • Prepararea probelor și a reactivilor necesari executării analizelor fizico-chimice de laborator;
  • Efectuează și interpretează analizele fizico-chimice specifice laboratorului analitic (GC-MS, GC-FID, Karl Fischer);
  • Efectuează inspecții, analizează și determină parametrii de calitate ai produselor finite și semi-finite;
  • Utilizează, verifică, curata și calibrează echipamentele de laborator;
  • Participă activ în cadrul laboratorului la investigarea produsului neconform, prin luarea acțiunilor corective și rezolvarea deviațiilor critice de la măsurători;
  • Participă la calificarea echipamentelor specifice laboratorului;
  • Elaboreaza si / sau revizuieste instructiuni de lucru / proceduri interne in vederea imbunatatirii si standardizarii activitatilor specifice de analiza si controlul produselor;
  • Organizeaza si intretine arhiva de contraprobe pentru materii prime si produs finit;
  • Raportați această lucrare