Online Marketing Specialist
CONSOLIGHT COM SRL
Bucuresti
4 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Atitudine deschisa, pozitiva si constructiva;
  • Initiativa si atentie la detalii;
  • Dorinta si vointa de a reusi;
  • Seriozitate, responsabilitate si orientare catre client si rezultate;
  • Perseverenta in desfasurarea activitatii;
  • Proactiv, dinamic si adaptabil;
  • Rationament sanatos si bine structurat;
  • Corect, cinstit si loial fata de colegi si societate;
  • Vector de imagine pozitiva pentru cei din jur;
  • Preocupare permanenta pentru ridicarea nivelului profesional individual.

    Capacitatea de a gestiona mai multe sarcini in paralele respectand termene limita stranse

    Descrierea jobului

  • Expriență în administrare CMS și Wordpress
  • Contribuie la dezvoltarea si implementarea strategiei de vanzari online a companiei : participa la implementarea si gestionarea platformelor de vanzare B2B si B2C, documenteaza gamele de produse impreuna cu departamentele implicate, monitorizeaza concurenta online, propune modificari ale mixului de vanzare si implementeaza campanii de vanzari online in functie de strategia companiei, asigura monitorizarea intregului proces de vanzare online.
  • Contribuie la crearea planului general de comunicare si il implementeaza pe canalele online proprii si externe, vizand toate grupurile tinta.
  • Creeaza continut cu respectarea criteriilor SEO si optimizeaza continutul existent.

  • Creeaza, implementeaza si monitorizeaza planul de publicitate online, pentru brandul Consolight si gamele din portofoliu, prin colaborarea cu agentii si prin implementrea de campanii pe propriile canalele : Google si Social Media.
  • Creeaza continutul si materialele in format digital pentru publicitatea online sau brief-uri de creatie pentru agentii de publicitate.

  • Gestioneaza canalele proprii de de comunicare : website de prezentare, Google Ads, Facebook, LinkedIn, Youtube, Instagram.
  • Dezvolta si implementeaza planul de gestionare a comunitatilor de clienti tinta, pe canalele de Social Media

  • Colaboreaza cu agentiile de digital marketing, creatie de continut, relatii publice si influencer marketing pentru implementarea comunicarii cu grupurile tinta si pentru gestionarea campaniilor de marketing online;
  • creaza brief-uri de creatie si monitorizeaza executia si bugetele fiecarui proiect.

  • Implementeaza campanii comerciale si de imagine ale furnizorilor, pe canalele proprii si gestioneaza bugete aferente acestora, in concordanta cu obiectivele companiei.
  • Propune furnizorilor actiuni si bugete de co-marketing dedicate mediului online, conforme cu planul general de actiuni si cu strategia companiei.

  • Creeaza si implementeaza planul de newsletter si campaniile de email marketing cu instrumentele existente si propune noi instrumente pentru optimizare.
  • Gestioneaza si actualizeaza, impreuna cu departamentul de vanzari si in concordanta cu prevederile GDPR, baza de date de clienti.

  • Sustine alte departamente in proiecte care implica mediul online, impartaseste cunostinte si ofera suport in dezvoltarea de continut scris si vizual.
  • Monitorizeaza si raporteaza periodic evolutia indicatorilor de performanta stabiliti pentru fiecare activitate in parte.
  • Raportare saptamanala a traficului pentru fiecare din canalele proprii de comunicare online, raportare dupa fiecare campanie / proiect de comunicare, raportare lunara a vanzarilor online.

  • Rol activ in comunicarea interna a companiei : informari saptamanale cu campanii comerciale active catre departamentul de vanzari, newsletter lunar cu noutatile din companie si / sau domeniu catre toti angajatii.
  • Are un rol activ in toate activitatile departamentului si se adapteaza cerintelor si prioritatilor stabilite de managerul de departament.
  • Raportați această lucrare