Financial Controller
S.C. TECHTEX S.R.L.
Baia Mare
6 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Studii superioare economice de specialitate
  • Experienta in analiza economica de minim 3 ani
  • Cunoasterea metodelor de analiza financiara
  • Cunoasterea foarte buna a aspectelor financiare, contabile si juridice specifice unei companii private
  • Cunostinte avansate de MS Excel si sisteme ERP
  • Capacitatea dovedita de a furniza analize ad hoc
  • Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat
  • Initiativa in sensul propunerii de solutii pentru eficientizarea instrumentelor de management folosite în companie
  • Persoana pragmatica, practica, orientata catre rezultate
  • Abilitatea de a analiza datele pentru a detecta neconformitatile si inexactitatile
  • Capacitate de organizare a propriei activitati si de a lucra cu termene impuse
  • Experienta de lucru in proiecte de implementare a unor solutii de tip ERP reprezinta un avantaj
  • Dorinta de a se dezvolta intr-o companie dinamica
  • Capacitatea de asumare decizii
  • Abilitati de comunicare concisa si clara, eficienta
  • Descrierea jobului

    Financial Controller-ul asigura suportul financiar, analitic si operational managementului companiei. Acesta pozitie lucreaza cu structura de top management din cadrul firmei pentru a dezvolta proiecte de imbunatatire a proceselor financiare si de eficientizare a costurilor.

  • Experienta in elaborarea Bugetului, Forecast, Strategic Plan
  • Intocmeste si analizeaza raportarile lunare / semestriale / anuale pentru management
  • Verifica si reconciliaza rapoartele financiare periodice (lunare, trimestriale, semestriale, anuale)
  • Realizeaza analize de cost pentru produsele si serviciile companiei
  • Elaboreaza rapoarte, analize,cu scopul eficientizarii si imbunatatirii continua a activitatii curente
  • Analizeaza procesele de management financiar derulate in interiorul societatii si intocmeste propuneri de optimizare
  • Urmareste si previne incalcarea dispozitiilor legale in vigoare si a procedurilor interne ale societatii prin actiuni de control financiar
  • Exercita controlul asupra documentelor in care se consemneaza operatiile ce se refera la drepturile si obligatiile patrimoniale ale societatii
  • Monitorizeaza si verifica legalitatea si regularitatea operatiunilor efectuate de catre angajatii societatii
  • Raportați această lucrare