Specialist SCADA (130601)
Delgaz Grid S.A.
Bacau
6 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Educaţie necesară : Studii superioare tehnice cu specializare în domeniile : informatică, tehnologia informației, securitatea cibernetică, inginerie electrică sau alte discipline conexe
  • Experienţă practică necesară : Minim 1 an în activitatea de configurare, parametrizare și mentenanță echipamente și sisteme de securitate cibernetică
  • Cunoştinţe obligatorii cerute de legislaţie : IPSSM-02-DEE, PE009 / 93, normele si prescripțiile tehnice referitoare la automatizări, protecții și circuite secundare, regulamente de exploatare tehnică a rețelelor electrice de distribuție
  • Cunoştinţe limbi străine : Engleză nivel avansat
  • Cunoştinţe IT și de specialitate : Administrare şi mentenanţă echipamente şi sisteme de securitate IT Cisco ASA, Fire Power, Checkpoint, administrare rețele de comunicații de date cunoștințe Cisco IOS, protocoale de rutare EIGRP, BGP, implementare politici de filtrare / securizare trafic (constituie avantaj certificare CCNA, CCNP sau orice altă certificare relevantă în domeniu administrării reţelelor), administrare sisteme IT - cunoștințe OS Windows, LINUX, UNIX / Solaris, utilizare software de configurare și parametrizare SCADA pentru terminalele numerice de protecție și echipamentele IED produse de ABB, Siemens, Areva, Schneider, Efacec, Tavrida
  • Altele : Cunoașterea principiilor de funcționare și realizare a sistemelor SCADA aferente instalațiilor electrice de distribuție de înaltă și medie tensiune, cunoașterea protocoalelor de comunicație standard utilizate în domeniul energetic IEC60870-5-101 / 104, DNP3.
  • 0, IEC61850, Modbus, cunoștințe de tehnologie primară, secundară și conducere prin dispecer, utilizarea echipamentelor de testare, diagnoză și sudură fibră optică, disponibilitate pentru lucru în echipă, în program prelungit

    Descrierea jobului

  • Vei răspunde de aplicarea măsurilor de corecţie a vulnerabilităților (Vulnerability Management) şi a măsurilor locale necesare pentru identificarea şi remedierea incidentelor de securitate (Incident Detection, Incident Response) ale sistemelor și echipamentelor SCADA / SAD și ale sistemelor de comunicații ale reţelei de proces
  • Vei răspunde de actualizarea permanentă a inventarului echipamentelor şi sistemelor din reţeaua de proces
  • Vei analiza log-urile echipamentelor de rețea și securitate în procesul de tratare a potenţialelor incidente şi vei implementa acţiunile de remediere necesare în reţeaua de proces
  • Vei oferi suport local pentru implementarea în infrastructura de proces a strategiei de grup pentru Securitatea Informaţiilor și vei monitoriza disponibilitatea și vei asigura restabilirea serviciilor de comunicații furnizate de operatorii de servicii de telecomunicații
  • Ce îţi oferim

  • Nu îți oferim doar un salariu : Primești cadouri cu ocazia evenimentelor importante din viața ta precum 1 iunie, Crăciunul, căsătoria iar lista continuă.
  • Excelezi în ceea ce faci? Poți să fii unul dintre cei care primesc bonusuri de performanță. Dacă locuiești prea departe de sediu, te ajutăm cu decontarea transportului.

  • Plătești cool cu tichetele de masă : Ai tichetele încărcate pe un card de masă cu care poți să plătești contactless.
  • Lucrezi cu plăcere, sănătos și în siguranță : Ai o asigurare medicală privată. Dacă îți schimbi ochelarii de vedere, noi acoperim o parte din valoarea lor.
  • Pe durata pandemiei poți lucra și de acasă, dacă aria în care activezi îți permite acest lucru. (Noi scriem acest anunț de acasă!) Unii dintre noi lucrăm și pe teren, dar în siguranță.

  • Primești două pensii după ce nu vei mai lucra : E posibil. Prin pensia facultativă vei avea un venit suplimentar, pe lângă pensia din sistemul public.
  • Ești plătit dublu ca să mergi în vacanță : Da, ai citit bine. Ai o primă de vacanță! În plus, ai parte de mai multe zile libere decât angajații altor companii.
  • După ce te întorci din concediu, noi îți decontăm o parte din valoarea serviciilor turistice.

  • Punem accent pe dezvoltare : Te dezvolți în continuare, alături de noi, prin sesiuni de workshop-uri, training-uri și certificări noi.
  • Te-am făcut curios? Intră aici pentru a vedea mediul nostru de lucru.

    E.ON se angajează să asigure egalitatea de șanse și promovează în mod activ diversitatea, egalitatea și flexibilitatea.

    Raportați această lucrare