Manager Produs Video B2B
UPC Romania
BUCURESTI ,Romania
23 zile în urmă
source : wowjob

Responsabilitati :

  • Defineste strategia de produs pentru portofoliul gestionat : TV si serviciile cu valoare adaugata;
  • Adapteaza portofoliul de produse la cerintele pietei si traseaza calendarul produselor;
  • Monitorizeaza permanent evolutia pietei si actiunile concurentei pentru a identifica noi strategii in functie de cerintele si tendintele din piata;
  • Este responsabil pentru performanta produselor in cadrul mixului de marketing;
  • Intocmeste business case-uri pentru lansarea fiecarui produs nou, asigurandu-se ca sunt respectati indicatorii de performanta stabiliti la nivel de companie si urmareste atingerea indicatorilor financiari asumati in cadrul acestor business-case-uri

  • Dezvolta planuri de produs integrate si gestioneaza informatiile referitoare la cost, disponibilitatile tehnice si de piata pentru fiecare produs;
  • Realizeaza previziunile de venituri si unitati vandute pentru produsele gestionate, ca parte a planului de produs;
  • Coordoneaza proiectele interdepartamentale pentru toate actiunile referitoare la produse, colaborand in acest sens cu toate departamentele implícate, pentru a asigura livrarea la timp a proiectelor si pentru a garanta calitatea si performanta produsului inainte si dupa lansare;
  • Se asigura de implementarea tuturor cererilor pentru schimbarile legate de portofoliul gestionat : aplicatii, hardware, sisteme de operare, baze de date, etc.

  • Furnizeaza informatiile pentru planul anual de marketing : previziuni de noi servicii, venituri si unitati vandute pe fiecare produs din portofoliu;
  • Este responsabil pentru indicatorul P&L pentru portofoliul gestionat;
  • Asigura securizarea veniturilor pentru portofoliului de produse gestionat prin lansarea noilor produse si asigurarea profitabilitatii celor existente;
  • Realizeaza si sustine prezentari si rapoarte legate de performanta obtinuta si planul de dezvoltare propus pentru portofoliul desemnat.

    Candidatul ideal :

  • Studii superioare finalizate;
  • Experienta anterioara in domeniul telecomunicatiilor;
  • Experienta anterioara in domeniul managementului produselor de TV reprezinta un avantaj;
  • Cunostinte foarte bune in marketing si managementul produselor;
  • Cunoasterea limbii engleze; cunoasterea altor limbi straine constituie un avantaj;
  • Foarte bune abilitati de lucru cu calculatorul : PowerPoint, Excel si Word;
  • Atitudine proactiva;
  • Orientare catre client;
  • Planificare si actiune strategica; - cursuri de Project Management reprezinta un avantaj;
  • Orientare catre rezultat;
  • Abilitatea de a-i inspira si motiva pe ceilalti;
  • Abilitati de lucru in colaborare si influentarea celorlalti;
  • Adaptabilitate si suport in schimbare;
  • Abilitatea de autoevaluare si continua perfectionare;
  • Creativitate si inovatie.

    OBSERVATII

    Daca doresti sa aplici pentru acest post, te rugam sa ne trimiti CV-ul tau.

    Adaugați la favorite
    Eliminați de la favorite