KyC Officer
BNP Paribas Leasing Solutions
Bucharest, Bucharest, Romania
2 zile în urmă

Analist Cunoasterea Clientelei (KYC)

BNP Paribas Leasing Solutions , o companie a BNP Paribas Group, lider european în finanțarea și închirierea de active pentru profesioniști și companii recruteaza o persoana pentru rolul de Ofiter Cunoasterea Clientei.

Rolul face parte din departamentul de Operatiuni, functiunea Cunoasterea Clientelei și raportează ierarhic catre Directorul departamentului Operatiuni al Leasing Solutions România.

Locatia : Bucuresti, Romania

Mod de lucru : hybrid (birou&remote)

Scopul postului :

Analiza si evaluarea riscului de conformitate a clientilor.

  • Analizeaza situatia (potentialilor) clienti(lor) si intermediarilor; intocmeste propunerile de acceptare sau refuz a intrarii in relatii comerciale;
  • prezinta dosarele de analiza spre aprobare departamentului Comercial Coopereaza cu celelalte departamente, raspunde si rezolva solicitarile acestora;
  • Efectueaza vizite la locatiile clientilor / furnizorilor / partenerilor contractuali si participa la targuri / evenimente de profil.

    Responsabilitati principale

  • analiza dosarelor (potentialilor) clienti ai Angajatorului din punct de vedere al cunoasterii clientelei si verificarea veridicitatii informatiilor / documentelor prezentate de acestia
  • verificarea clientelei, intocmirea dosarelor de cunoastere a clientelei si arhivarea acestora
  • intocmirea listei de documente si informatii suplimentare necesare si transmiterea acesteia catre Departamentul relevant, colectarea si analiza informatiilor legate de cunoasterea clientelei si legale suplimentare, daca este cazul;
  • utilizarea aplicatiei corespunzatoare pentru evaluarea riscului de conformitate al potentialului client (KYC Risk assessment tool);
  • propunerea unei anumite incadrari a riscului de conformitate al (potentialului) client(ului) (ex. low regulatory risk, low risk, medium risk, high risk, unacceptable);
  • reevaluarea periodica a clientilor din punct de vedere a cunoasterii clientelei, in conformitate cu procedurile aplicabile;
  • intocmeste rapoartelor cerute de catre Managerul de Operatiuni;
  • raspunde de realizarea controlului permanent al activitatilor pe care le desfasoara
  • Calificare si experienta :

  • absolvent / a de studii superioare cu diploma de licenta
  • experienta de minim 5 ani din care minim 3 ani in domeniul serviciilor financiare
  • Cunostinte tehnice si de afaceri

  • capacitatea de a mentine confidentialitatea informatiilor;
  • cunostinte generale despre produsele si serviciile Angajatorului
  • experienta in leasing / creditare
  • excelente abilitati de munca in echipa
  • bune cunostinte IT : pachetul MS Office (Excel obligatoriu);
  • capacitatea de a invata programele de calculator specifice Grupu lui;
  • preferabil cunostinte legislative privind cunoasterea clientelei.
  • experienta in leasing
  • limba engleza - nivel mediu
  • Aptitudini :

  • abilitati organizatorice
  • atentie sporita la detalii
  • capacitatea de a respecta termene
  • concentrare si angajament
  • aptitudini foarte bune de comunicare; capacitate de relationare cu alte persoane
  • bune aptitudini analitice cu gandire structurata
  • capabil sa lucreze cu mai multe taskuri in acelasi timp si sa stie sa le prioritizeze
  • capabil sa-si indeplineasca sarcinile acordand atentie deosebita calitatii lucrarilor efectuate
  • capacitatea de a lua decizii justificate, in concordanta cu regulile aplicabile
  • De ce ar trebui să vă alăturați echipei BNP PARIBAS LEASING SOLUTIONS?

  • facem parte din grupul BNP, un grup financiar puternic
  • avem o echipă de profesionisti și un mediu de lucru prietenos
  • asigurăm multe oportunități de învățare
  • oferim un pachet atractiv de beneficii
  • Raportați această lucrare