Ofiter Bancar Senior - Departamentul Raportari BNR
BANCA ROMANEASCA SA - MEMBER OF THE NATIONAL BANK OF GREECE GROUP
Romania
7 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Diploma universitara (de preferat in domeniul economic), minim 2 ani experienta in raportari sau audit / consultanta (de preferat in domeniul bancar);
  • Experienta in intocmirea raportarilor BNR;
  • Limbi straine : Engleza scris si vorbit - nivel avansat

  • Abilitati / cunostinte specializate : raportari BNR, cunostinte avansate de IFRS, domeniul bancar, contabilitate, bugetare, abilitati analitice, cunostinte Microsoft Office (Excel, Word, Power Point) si baze de date;
  • Abilitati avansate de lucru in echipa, atentie la detalii, organizat, capabil de respectarea termenelor, orientare spre rezolvarea problemelor, abilitati de comunicare, competente analitice, capabil de identificarea si stabilirea prioritatilor.

    Descrierea jobului

  • Comunica cu diviziile din cadrul bancii in vederea implementarii politicilor contabile din banca, consultanta privind parametrizarea sistemelor informatice si imbunatatirea acestora ca urmare a modificarilor legislative locale sau a normelor grupului;
  • creeaza specificatii de business pentru rapoartele financiare si modifica rapoartele conform ultimelor schimbari normative.

  • Furnizeaza rapoarte in vederea sprijinirii procesului de bugetare, auditare externa;
  • Revizuieste si pregateste raportarile catre BNR din aria Departamentului Financiar, situatiile financiare anuale si cele consolidate catre BNR.

    Furnizeaza informatii auditorilor externi in cadrul procesului de auditare a situatiilor financiare.

    Furnizeaza explicatii, rapoarte ad hoc (Grup, BNR, management, etc)

    Adaugați la favorite
    Eliminați de la favorite