Area Sales Manager
D&CA INSURANCE BROKER SRL
Sibiu
3 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Experienta in brokeraj asigurari minim 5 ani
  • Competente :

  • Atentie la detalii, analitic, meticulos, spirit dе observatie;
  • Abilitatea dе a munci in echipa;
  • Ablilitati dе comunicare eficienta, oral si in scris;
  • Putere dе convingere;
  • Orientare catre client;
  • Prioritizarea activitatilor si gestionarea eficienta a timpului;
  • Capacitatea dе a respecta termene limita;
  • Capacitatea dе a fi proactiv, flexibil, open-mind;
  • Benеficii :

  • Sаlаriu fix plus posibilitаtе dе obtinеre vеnituri suplimentаrе din dеpаsirеa obiectivеlor;
  • Asigurare de sanatate lа clinica mеdicаlа privatа
  • Bonuri dе mаsa
  • Trаininguri de dеzvoltаrе profesionala si pеrsonаla
  • Asigurаm costurilе pentru reinnoirеa codului RAF
  • Portofoliu este asigurat de companie; nu este necesar ca titularul postului sa caute activ potentiali clienti in piata

    Responsabilitati specifice :

  • reinnoieste politele de asigurari pentru clienti existenti in portofoliu (ex : masini; asigurari agricole, utilaje, hale industriale, restaurante, hoteluri, etc.)
  • pentru clientii noi achizitionati de management, obtine ofertele cele mai bune astfel incat clientul sa aleaga sa realizeze politele de asigurare prin intermediul companiei noastre;
  • Emite oferte de asigurare;
  • Negociază cu companiile de asigurări ofertele si clauzele de asigurare;
  • Prezinta ofertele de asigurare clienților împreuna cu riscurile acoperite si excluderile;
  • Negociază cu clienții ofertele si clauzele de asigurare;
  • Emite polițele de asigurare si le prezinta clienților împreuna cu condițiile de asigurare;
  • Raportează politele in aceeași zi in soft-ul intern, adica in 24Broker, urmărind transpunerea corecta in acesta a informațiilor cuprinse in polita de asigurare;
  • Verifica încasarea primelor de asigurare in contul financiar al societatii;
  • Efectuează inspecții de risc conform procedurilor date de fiecare asigurator;
  • Acorda asistenta clienților oricând, inclusiv la daune;
  • Transmite oferta de reînnoire cu 30 de zile înainte de expirare;
  • Transmite decontul / factura de plata cu 30 de zile înainte de scadenta;
  • Realizează follow-up in toate etapele procesului de vânzare si administrare a poliței conform normelor de lucru.
  • Tine la zi înregistrările in evidentele companiei (soft-uri, baze de date, tabele, fise);
  • Urmărește realizarea de cross-sell, up-sell precum si obținerea de recomandări.
  • Responsabilitati generale :

  • Pentru bunurile si valorile pe care le primește, păstrează si eliberează, salariatul răspunde in condițiile prevăzute de lege pentru gestionari, conform art.
  • 31 din Legea nr.22 / 1969, privind angajarea gestionarilor, constituirea de garanții și răspunderea în legătură cu gestionarea bunurilor agenților economici, autorităților sau instituțiilor publice;
  • Respecta prevederile regulamentului intern, procedurile si normele interne de lucru precum si orice alte dispoziții date de către superiorii direcți.
  • Respecta prevederile referitoare la stabilirea si îndeplinirea obiectivelor stabilite lunar.
  • Participă la programele de instruire (de specialitate și dezvoltare a competențelor generale și manageriale) organizate de companie, la care este nominalizat.
  • Este de acord sa participe pe cheltuiala companiei la toate programele de instruire / formare profesionala obligatorii din punct de vedere legal pentru exercitarea profesiilor din domeniul asigurărilor si se obliga sa le promoveze.
  • Păstrează confidențialitatea datelor cu care intra in contact pe toata durata executării contractului si după încetarea acestuia.
  • Respecta normele GDPR
  • Respecta normele de sanatate si securitate in munca
  • Raportați această lucrare