Accounting SSC
Saint-Gobain
Roumanie Muntenia
3 zile în urmă

Description du poste

Centrul de Servicii Partajate angajeaza la Calarasi, o persoana pentru functia de Economist-Contabilitate Generala

Activitati principale :

  • Verifica documentele suport si se asigura ca sunt respectate procedurile si legislatia in vigoare;
  • Intocmire si inregistrarea diverselor note contabile si alocarea cheltuielilor pe centre de cost / buget;
  • Verificarea si urmarirea rulajelor si soldurilor lunare din balanta contabila;
  • Pregatirea fisierelor pentru verificarea operatiunilor care intra sub incidenta impozitului pe nerezidenti;
  • Pregateste reconcilieri lunare si diferite raportari statistice;
  • Intocmire declaratii taxe locale, plati de impozite si taxe catre buget;
  • Participarea la pregatirea situatiilor financiare semestriale / anuale conform cerintelor grupului si a legislatiei in vigoare;
  • Participarea la procesul de audit;
  • Asigura suport contabil pentru colegi si celelalte departamente din firma si pentru partenerii cu care aceasta are relatii contractuale;
  • Interfata de comunicare cu clientii legat de problemele contabile si fiscale intervenite la analiza documetelor prin consultare cu reprezentantii companiei de consultanta externa;
  • Operatiuni legate de reconciliere, arhivare si inchidere de luna;
  • Participarea la implementarea / mentinerea / imbunatatirea controalelor si a procedurilor interne.
  • Educatie / calificari :

  • Studii superioare economice finalizate;
  • Cunoasterea legislatiei contabile si fiscale in vigoare;
  • Experienta de minim 3 ani in activitatea financiar contabila;
  • Experienta intr-o pozitie similara, constituie un avantaj.
  • Cunostinte, abilitati :

  • Abilitati de lucru cu sisteme ERP (SAP, Movex);
  • Cunostinte de operare Ms Office nivel mediu
  • Orientare spre rezultat , proactivitate, atentie la detalii;
  • Abilitati de comunicare;
  • Capacitatea de a lucra cu termene limita;
  • Abilitatea de a lucra independent si in echipa;
  • Cunostinte limba engleza nivel mediu.
  • Aplică
    Adaugați la favorite
    Eliminați de la favorite