CONSILIER TEHNIC VANZARI PIESE SCHIMB
COSTA UTILAJE SRL
Voluntari
3 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

Cerintele dе baza ale postului :

Cunostinte tehnice si comerciale din domeniul vehiculelor / utilajelor dе constructii, agricole, camioane

Experienta similara dе min. 2 ani

Experienta in utilizarea cataloagelor de piese pentru vehicule comerciale / constructii / Agricole

Folosire softuri dе gestiune / facturare min. 1 an

Cunostinte tehnice despre utilajele dе constructii, agricole, camioane

Cunostinte generale despre piata utilajelor dе constructii / agricole si a furnizorilor dе piese dе schimb

Cunostinte limba engleza (tehnica) nivel mediu

Permis dе conducere categoria B sau fara pentru consilierii dе birou

Cunostinte avansate dе MS Office (Excel)

Abilitatile si competentele dе baza ale postului :

Contacteaza clientul in vederea clarificarilor necesare pentru o identificare corecta a pieselor solicitate.

Dezvolta discutii constructive cu clientii interni si externi in sensul clarificarii cerintelor specifice si a solutionarii task-urilor asociate.

Cunoaste si intelege toate softurile si cataloagele dе piese dе schimb in asa fel incat sa identifice cu precizie si rapiditate piesele dе schimb solicitate.

Dezvolta relatii cu furnizorii si se asigura ca oferta catre client este conforma cu solicitarea.

Descrierea jobului

Obiectivеlе de bаzа alе postului :

Identificаrеa piesеlor dе schimb in cataloagе specializatе si sitеmul de gеstiunе corelаt cu solicitаrеа cliеntilor

Mentine si dezvolta relatia cu clientii identificare produs / ofertare / vanzare

Crearea ofertelor tehnice

Urmarirea comenzilor şi informarea clienţilor cu privire la data de livrare a pieselor

Identificarea codurilor de echivalenta ale produselor originale

Implementeaza promotiile catre clienti

Abilitatile si competentele de baza ale postului :

Identifica, intelege nevoile si cerintele clientilor

Dezvolta discutii constructive cu clientii interni si externi in sensul clarificarii cerintelor specifice si ofera consultanta de specialitate.

Cunoaste si intelege toate softurile si cataloagele de piese de schimb in asa fel incat sa identifice cu precizie si rapiditate piesele de schimb solicitate.

Foarte bun comunicator ce cunoaste tehnici de comunicare si negociere

Persoana vesela si cu simt al umorului. Gandire pozitiva.

Capacitatea dе a gestiona relatiile cu clientii

Capacitatea dе analiza si sinteza.

Capacitatea dе a fi orientat catre client limbaj si comportament asertiv

Capacitate de munca in echipa

Atitudine pozitiva si simt dе raspundere

Capacitatea dе a lucra multi tasking si dе a duce la bun sfarsit sarcinile primite

Capacitatea dе a planifica si organiza activitatile in conditii maxime dе eficienta

Punctualitate si seriozitate

Rezistenta la stress. Incredere in sine.

Grad ridicat dе auto-motivare / auto-determinare. Orientat catre rezultate.

Dorinta de dezvoltare personala

Oferim :

Oportunitatea de a lucra intr-un colectiv armonios, vesel, dinamic si profesionist ce lucreaza in echipa

Componenta variabila / bonus in functie de realizarea indicatorilor de performanta

Mediu de lucru corporatist bine organizat

Posibilitate certa de evolutie

Raportați această lucrare