Dispecer - Serviciu Privat pentru situatii de urgenta
Falck Fire Services SRL
Ploiesti
4 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

Comunicativ, bine organizat, responsabil

Descrierea jobului

  • Asigura primirea anunturilor de incendii sau alta situatie de risc;
  • Face alarmarea si dirijarea fortelor de interventie in caz de incendiu sau alte situatii de risc;
  • Mentine legatura cu conducerea serviciului si conducerea societatii;
  • Mentinerea legaturilor intre formatii si conducerea serviciului;
  • Exploateaza in bune conditii aparatura din dotarea dispeceratului;
  • Verifica zilnic la intrarea in tura, starea echipamentelor din dotarea dispeceratului;
  • Consemneaza in raportul de activitate la intrarea sau iesirea din tura orice problema legata de activitatea de serviciu;
  • Nu intervine asupra aparaturii din dotarea dispeceratului, privind reparatii si improvizatii neautorizate;
  • Verifica istoricul cu privire la : alarme, date, statia meteo, interventii, etc;
  • Asigura informatii exacte privind locul lucrarilor cu foc deschis si / sau locul unde trebuie sa se intervina la stingere;
  • Tine evidenta interventiilor si elaboreaza raportul zilnic, raportul de interventie si statistici spre conducere;
  • Primeste telefonic solicitari din teren privind supravegherea lucrarilor cu foc de catre pompieri si le transmite sefului de formatie;
  • Verifica in teren, prin telefon, daca efectuarea lucrarilor cu foc au luat sfarsit si informeaza seful de formatie sau inlocuitorul acestuia;
  • Inregistreaza corect permisele de lucru cu foc, permisele de blocare drum, etc;
  • Tine evidenta drumurilor blocate si a traseelor de apa incendiu;
  • Monitorizeaza si cunoaste permanent pozitia echipelor de interventie;
  • Informeaza sectiile despre natura alarmelor aparute pe centrele de semnalizare;
  • Nu permite accesul persoanelor straine in incinta dispeceratului, decat cu aprobarea conducerii unitatii;
  • Asigura depozitarea selectionata a deseurilor la pubelele si habele etichetate;
  • Participa la instruirile stabilite asimiland cunostinte teoretice si tehnico-profesionale reglementate prin proceduri, instructiuni, Politica Falck si directive, cuprinse in Sistemul de management integrat certificat;
  • Isi indeplineste atributiile specifice activitatii desfasurate fara a aduce atingere sistemului de management integrat certificat si legislatiei in vigoare.

    Raportați această lucrare