Tehnician electrician – electronist auto
RATBV S.A.
Brasov
1 zi în urmă
source : EJOBS GROUP

Descrierea jobului

RATBV S.A. cu sediul în Brașov, str. Hărmanului, nr. 49

ANGAJEAZĂ : Tehnician electrician electronist auto

CERINTE :

Descrierea activității de tehnician electrician electronist auto în conformitate cu calificarea : analizează starea de funcționare a sistemelor electrice, electronice, mecanice, hidraulice și pneumatice ale autobuzului.

Îndeplinește sarcine tehnice de montaj, testare și punere in funcțiune a mijloacelor de transport rutier. Urmăreste activitatea de testare, de întreținere și intervenție asupra autobuzelor.

Noțiuni de bază :

  • Realizarea componentelor echipamentelor electrice (materiale utilizate in electrotehnică);
  • Măsurarea mărimilor electrice în cc și ca (mărimi electrice : intensitate, tensiune, rezistență, putere, frecvență, energie electrică ;
  • mărimi caracteristice circuitelor electrice : R,C,B, surse electrice);
  • Legi și teoreme;
  • Circuite electrice și realizarea lor;
  • Aparate analogice și digitale și măsurarea mărimilor electrice (scheme de montaj);
  • Montarea și întreținerea aparatelor electrice de joasa tensiune (aparate de : conectare, comandă, reglare, de semnalizare, protecție, automatizări, instalații electrice de iluminat și prize),
  • Montarea și intreținerea mașinilor electrice (transformatoare monofazate și trifazate, mașini de curent continuu, mașini de curent alternativ asincrone și sincrone) :
  • Realizarea sistemelor de acționare electrică (elemente componente rol funcțional);
  • Motoare electrice de acționare de c.c. și c.a.

  • Parametrii nominali;
  • Principiul de funcționare;
  • Caracteristicile mecanice și electrice.

  • Realizarea schemelor electrice ale sistemelor de acționare;
  • Utilizarea sistemelor de automatizare în procesele tehnologice :
  • Sisteme de reglare automată, schema de bază a unui sistem de acționare, comandă control, elemente componente :
  • Senzori;
  • Elemente de comparație;
  • Controllere, automate programabile;
  • Convertoare (CAD, CDA);
  • Elemente de execuție.

  • Sisteme de reglare automată a parametrilor tehnologici : Reglarea temperaturii;
  • Reglarea debitului;
  • Reglarea vitezei;
  • Reglarea presiunii;
  • Reglarea nivelului fluidelor.

    SE OFERĂ :

  • Mediu de lucru sigur și stabil
  • Pachet salarial atractiv : salariu motivant + sporuri ( vechime, condiții grele, pentru ore suplimentare, sâmbătă-duminică, sărbători legale, spor de fidelitate - sporurile se cumulează);
  • Tichete de masă ( în valoare de 15 lei / zi )
  • Susținere și îndrumare pentru dezvoltare profesională
  • Concediu de odihnă între 23 - 32 zile ( în funcție de vechimea în muncă )
  • Se oferă prime cu ocazia sărbătorilor de Paște și de Crăciun
  • Asigurare de viață de grup
  • Consideri că îndeplinești condițiile și ești dispus să faci parte din colectivul nostru?

    Te așteptăm să-ți depui CV-ul cât mai urgent.

    Raportați această lucrare