Consultant Tehnic Vanzari/Inginer Agronom
Adecco Romania
Oradea
4 zile în urmă
source : Undelucram.ro

Adecco Resurse Umane recruteaza pentru unul din clientii sai, o companie multinationala reprezentativa la nivel national, care activeaza in domeniul productie de ingrasminte chimice, un Consultant Tehnic Vanzari pentru regiunea de Nord Vest a Romaniei.

Candidatul ideal

  • Absolvent al învățământului superior studii agronomice
  • Experiență minim 3 ani ca Inginer agronom constituie avantaj
  • Abilități de comunicare și prezentare
  • Gândire analitică
  • Creativitate
  • Flexibilitate
  • Descrierea jobului

    1) Consultanță la fermieri și relația cu consignatarii în regiunea Nord-Vest, cu precădere în zonele Bihor, Arad, Sălaj.

  • Acționează ca legătura între consignatar și fermier, asigurând consultanță de specialitare privind modul optim de utilizare a produselor companiei
  • Însoţeşte Reprezentantii echipei de vanzâri în vizitele de teren la consignatari / clienți sau se deplasează neînsoțit acolo unde se impune prezența specialistului
  • Prelevează probe și face determinări de analiza solului, recoltelor etc. şi întocmeşte rapoarte specifice, atunci când situația o impune
  • Prezintă clienților / potențialilor clienți informații concrete privind utilizarea eficientă a produselor companiei în funcție de tipul de cultură al fermierului precum și perioadă optimă de administrare
  • Dezvoltă și recomandă planuri de fertilizare și practici agronomice pe termen lung pentru a sprijini planurile de dezvoltare ale fermierului
  • Transmite informațiile de pe teren în vederea asigurării necesarului de îngrășăminte pe sortimente și cantități
  • 2) Susține procesului de inovare și dezvoltare produse noi

  • Ţine legătura cu Staţiunile de Cercetare-Dezvoltare Agricolă şi Universitățile de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară pentru orice informaţii de specialitate
  • Propune noi produse pentru testare și ulterior pentru comercializare, respectând politica de dezvoltare și inovație pentru noi produse
  • Realizează studii privind efectele îngrăşămintelor Azomureş pe diferite culturi, în cadrul stațiunilor de cercetare, ferme sau loturi demonstrative
  • Propune noi locații pentru testarea îngrășămintelor
  • Elaborează planurile de fertilizare pentru loturile de testare, monitorizează execuția acestora și prezintă concluzii de final
  • 3) Marketing și suport tehnic pentru pregătire profesională

  • Participă la simpozioane, târguri și expoziții
  • Colaborează cu departamentul de marketing și echipa de vânzări prin elaborarea materialului tehnic necesar pentru cataloage și broșuri, articole pentru publicații sau alte materiale de promovare a produselor companiei
  • Propune teme de interes pentru a fi utilizate în materialele de informare către fermieri și consignatari
  • Se informează în mod continuu cu privire la cele mai eficiente practici agricole și tendințe în fertilizare
  • Se ofera :

    Pachet salarial atractiv

    Masina de serviciu

    Alte beneficii se discuta la interviu

    Poți aplica direct prin Adecco aici

    Raportați această lucrare