Analist Senior Performanță Comercială Și Raportare B2C (129981)
E.ON Servicii
Bucuresti
5 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Educaţie necesară : Studii universitare absolvite în domeniul financiar, economic sau management; Student, in cursul procesului de obținere al unei certificări internaţionale în domeniul financiar (ACCA, CIMA) şi / sau MBA constituie un avantaj;
  • Experienţă practică necesară : 3 5 ani experienţă relevantă în domeniul financiar, într-o poziţie cu sarcini similare / asimilabile.
  • Experienţă relevantă în domeniul vânzări, preferabil în cadrul unei companii multinaţionale din segmentul FMCG

  • Cunoştinţe limbi străine : Limba română şi engleză fluent (obligatoriu)
  • Cunoştinţe IT : Utilizator avansat MS Office şi SAP (FI, CO, SAP IS-U, SAP BW, CRM).
  • Altele : cunoştinţe în domeniul energiei, aptitudini analitice şi conceptuale, abilităţi numerice, abordare pragmatică, grad ridicat de autonomie şi pro-activitate, abilităţi de comunicare, capacitate de lucru în echipă / orientare către lucrul în echipă, putere de motivare şi convingere, flexibilitate şi adaptabilitate la schimbări pentru îndeplinirea unor cerinţe noi, integritate, persistenţă în îndeplinirea sarcinilor, abilităţi de prioritizare a activităţilor în vederea respectării termenelor limită.
  • Descrierea jobului

  • Contribui la formularea de propuneri legate de performanţa comercială a activității de vânzare gaze şi energie electrică şi a altor inițiative / proiecte aferente segmentului de clienţi B2C, asigurându-te că sunt considerate toate aspectele relevante de natură financiara, comercială şi operațională precum şi că propunerile se bazează pe criterii financiare solide şi un management al riscului adecvat;
  • Propui masuri, metode, criterii de monitorizare pentru optimizarea proceselor si a activităţilor de management al performanţei comerciale aferente segmentului B2C, cu scopul de a sprijini decizii de management eficiente şi de a contribui activ la creşterea performanţei segmentului de clienţi B2C;
  • Consolidezi informații / date relevante pentru planificarea şi monitorizarea performanţei financiare si comerciale, a riscurilor şi oportunităților relevante pentru aliniere cu obiectivele strategice ale E.
  • ON pentru stabilirea si implementarea strategiei de achiziţii, de vânzări şi marketing şi a politicilor de preţ aferente segmentului B2C

  • Pregătești, pentru susținerea în cadrul forurilor decizionale, analize relevante şi explicaţii cu privire la evoluţia indicatorilor de performanţă financiari şi a celor operaţionali cu impact financiar relevanți vânzării de gaze si electricitate pentru segmentul de clienţi B2C;
  • Elaborezi şi propui scenarii de marja brută şi profitabilitate pentru vânzarea de gaze şi electricitate aferentă segmentului de clienţi B2C, considerând obiectivele financiare relevante asumate, în vederea stabilirii strategiei de preţuri pentru acest segment de clienţi, precum si a includerii acestora în planificarea pe termen scurt, mediu şi lung şi a monitorizării performanţei financiare aferente;
  • Asiguri interfața între ariile relevante din companiile relevante cu activitati in cadrul segmentului de solutii clienti din cadrul Grupului E.
  • ON Romania în procesul de colectare şi analiză a datelor prin validarea premiselor operaționale relevante pentru performanţa viitoare, a riscurilor şi oportunităților şi a alinierii optime cu obiectivele financiare asumate, propunând măsuri de optimizare a performanţei financiare şi operaționale aferente segmentului de clienţi B2C.

    Ce îţi oferim

  • Pachet salarial atractiv;
  • Premiu de performanţă;
  • Tichete de masă;
  • Asigurare privată de sănătate;
  • Pensie facultativă;
  • Primă de vacanţă.
  • E.ON se angajează să asigure egalitatea de șanse și promovează în mod activ diversitatea, egalitatea și flexibilitatea.

    Raportați această lucrare