Reprezentant Tehnic Comercial
APT RESOURCES & SERVICES SRL
Bucuresti
‎în urmă cu 23 ore
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

  • Absolvent de studii medii sau superioare profil tehnic, cursuri de formare în vânzări;
  • Minim 3 ani experienta în vânzări (experienta în contracte mentenanță utilaje pentru mecanizarea construcțiilor reprezinta un avantaj);
  • Persoană cu abilități de comunicare specifice vânzărilor, deschisă către nou, cu îndemânare și inițiativă, cu atenție la detalii și atenție distributivă, bun organizator;
  • Abilități de lucru în echipă, de a se integra în colectiv, de a îndeplini sarcini diferite și complexe alături de colegii de echipa.
  • Descrierea jobului

  • Întocmește baza de date cu clienții care au nevoie de servicii de mentenanță periodica preventiva la utilajele achiziționate.
  • Actualizează în permanenta baza de date, în funcție de realizările echipei de vânzări și pe baza propriilor informații obținute din interacțiunea cu clienții;
  • Întocmește planul de mentenanță și devizul cadru de lucrări pentru fiecare intervenție, în colaborare cu colegii din echipa tehnică;
  • Contactează clienții aflați în baza de date și le propune încheierea unui contract de mentenanță la utilajele și echipamentele achiziționate, în funcție de planul de mentenanță specific fiecărui utilaj;
  • In baza planului de mentenanță, întocmește pentru fiecare echipament devizul oferta pentru mentenanța preventiva și-l prezintă spre aprobare clientului;
  • Comanda kit-ul de intervenție (necesarul de piese de schimb, consumabile, etc) specific fiecărui echipament și fiecărui tip de revizie;
  • Programează și urmărește desfășurarea lucrărilor de mentenanță, păstrând în permanenta legătura cu clientul și personalul care realizează intervenția, cu scopul de a maximiza eficienta deplasărilor;
  • Coordonează, după caz, echipele sau personalul dat în subordine pe întreaga perioada de desfășurare a unei lucrări, pana la finalizarea acesteia;
  • Monitorizează și înregistrează fisele tehnice cu operațiile efectuate, analizează timpii de execuție și costurile totale (cost de deplasare, piese, consumabile, manopera, etc), cu scopul de a îmbunătăți metodele de realizare, de a reduce durata de intervenție și de a optimiza traseele de deplasare;
  • La finalizarea intervenției, in baza fisei tehnice, întocmește devizul final de intervenție, pe care îl transmite clientului, împreună cu factura;
  • Raportează șefului ierarhic orice problemă intervenită pe durata activității desfășurate, ce poate avea implicații în relația cu clienții;
  • Răspunde de buna organizare a activității desfășurate, de calitatea și corectitudinea lucrărilor efectuate.
  • Cod anunt : 071020AM

    Raportați această lucrare