CONTABIL SENIOR
S.C. CORINT LOGISTIC SRL
Bucuresti
2 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

Pregatire profesionala :

  • absolvent al invatamantului superior economic
  • Experienta :

  • cel putin 3 ani in domeniu;
  • activitate desfasurata in toate aspectele activitatii financiar-contabile;
  • Cunostinte :

  • sa posede cunostinte in ceea ce priveste sistemul organizatoric al activitatii financiar-contabile;
  • sa posede cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil;
  • o buna cunoastere in aspecte ale contabilitatii computerizate. Experinta lucrului cu aplicatia Entersoft reprezinta un avantaj.
  • Aptitudini :

  • gandire logica, capacitate de analiza si sinteza;
  • capacitate de organizare a activitatii;
  • capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin furnizarea de date prelucrate persoanelor decidente;
  • corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii;
  • Atitudini :

  • abordare proactiva;
  • obiectivitate in aprecierea informatiilor economice si financiare
  • receptivitate si spirit de echipa
  • Responsabilitati :

  • raspunde de efectuarea in mod eficient a activitatilor financiar-contabile care ii sunt atribuite;
  • realizeaza evidenta contabila a operatiilor de capital;
  • calculul amortizarilor si contabilitatea imobilizarilor;
  • realizeaza calculul costurilor de productie si evidenta contabila a stocurilor;
  • calculul drepturilor de autor conform contractelor;
  • realizeaza inregistrarea operatiunilor cu tertii (furnizori, autori, clienti);
  • realizeaza inregistrarile privind trezoreria (operatiuni de casa, banca, deconturi);
  • evidenta cheltuielilor, veniturilor si rezultatelor, contabilitatea angajamentelor si altor elemente patrimoniale;
  • urmareste respectarea principiilor contabile si ale evaluarii patrimoniului;
  • participa la efectuarea inventarierii generale a patrimoniului, cel putin odata pe an si are atributii pe linia valorificarii rezultatului inventarierii;
  • asigura si raspunde de elaborarea balantei de verificare la termenele stabilite de legislatia in vigoare;
  • asigura depunerea la termen a raportarilor contabile, precum si calculul in termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
  • asigura intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil;
  • participa la implementarea procedurilor de contabilitate cu ajutorul programului informatic;
  • elaboreaza situatii extra-contabile solicitate de managementul societatii;
  • este consultat de catre conducerea societatii in probleme care sunt de competenta departamentului contabil;
  • participa la sustinerea si discutarea lucrarilor elaborate in cadrul serviciului.
  • Raportați această lucrare