Sales planning specialist (F/M)
Renault
Bucuresti
3 zile în urmă

Company

RENAULT COMMERCIAL RO SRL

Job Description

Postul ,,Sales planning specialist (F / M)'' se regaseste in Renault Commercial Roumanie, in cadrul Directiei de Marketing, fiind localizat la Bucuresti

Responsabilitati :

  • Propune obiectivele de livrari in vederea animarii retelei in concordanta cu obiectivele de cota de piata.
  • Analizeaza contextul macroeconomic si coordoneaza ciclul S&OP (estimarea pietei, inmatricularilor, livrarilor si comenzilor de vehicule de persoane / vehicule utilitare, introducerea in sistem a previziunilor lunare si istoric).
  • Realizeaza periodic previziuni legate de nivelul pietei, inclusiv pentru bugetul anual.
  • Este responsabil(a) de calculul sezonalitatii pietei pe canal de vanzari, pe segment, precum si de repartitia cotelor de segment a modelelor Dacia.
  • Propune si aplica actiuni de optimizare a procesului de previziune a vanzarilor.
  • Realizeaza analize adhoc in functie de nevoile de business.
  • Realizeaza (actualizeaza) prezentarile comerciale cu privire la marca Dacia
  • Asigura continuitatea analizelor existente prin colaborarea cu entitatile din Grup si din afara companiei, cu privire la inmatricularile de vehicule noi / vehicule de ocazie
  • Participa la sedinte ce vizeaza volumele de vanzari si piata auto
  • Realizeaza raportari lunare / saptamanale pentru Business Unit Dacia (Corporate)
  • Profil cautat : Studii superioare

    Studii superioare

    Cunostinte de limba Engleza la nivel avansat, optional cunostinte de limba Franceza

    Cunostinte de MS Office (Excel si Powerpoint)

    Experienta Business Objects / Spotfire sau sisteme similare reprezinta un avantaj

    Persoana organizata, responsabila si autonoma, cu o mare atentie la detalii si cifre

    Capacitate de analiza, sinteza si previziune, in concordanta cu informatiile primite de la echipa de Marketing

    Cunostintele statistice si cunostintele generale despre piata auto reprezinta un avantaj

    Rezistenta cu privire la activitatea cu termene stranse de realizare

    Sales & Marketing

    Renault Group is committed to creating an inclusive working environment and the conditions for each of us to bring their passion, perform to the full and grow, whilst being themselves.

    We find strength in our diversity and we are engaged to ensure equal employment opportunities regardless of race, colour, ancestry, religion, gender, national origin, sexual orientation, age, citizenship, marital status, disability, gender identity, etc.

    If you have a disability or special need requiring layout of the workstation or work schedule, please let us know by completing this form.

    In order to follow in real time the evolution of your applications and to stay in touch with us, we invite you to create a candidate account.

    This will take you no more than a minute and will also make it easier for you to apply in the future.

    By submitting your CV or application, you authorise Renault Group to use and store information about you for the purposes of following up your application or future employment.

    This information will only be used by Renault Group companies as described in the .

    Raportați această lucrare