Contabil sef
PASTEL FINANCE SRL
Romania
14 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Cerinte :

  • studii economice superioare;
  • cunostinte foarte bune de legislatie fiscala si financiar-contabila;
  • capacitati foarte bune de organizare si coordonare;
  • persoana dinamica, responsabila, comunicativa;
  • spirit de lucru in echipa dezvoltat;
  • experienta anterioara intr-un post similar poate constitui un avantaj, dar nu este conditie obligatorie;
  • Descrierea jobului

  • Proceseaza documente contabile conform fisei de post;
  • Organizeaza, indruma, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar - contabile a societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare.
  • Asigura organizarea si gestionarea in mod eficient a integritatii intregului patrimoniu al societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare si cu normele sau reglementarile interne ale societatii.
  • Urmareste respectarea principiilor contabile si ale evaluarii patrimoniului (prudentei, permanentei metodelor, continuitatii activitatii, independentei exeritiului, intangibilitatii bilantului de deschidere).
  • Organizeaza si coordoneaza controlul financiar preventiv, stabilind operatiunile si documentele ce se supun controlului financiar preventiv, precum si persoanele care exercita acest control.
  • Organizeaza si coordoneaza contabilitatea operatiilor de capital, contabilitatea imobilizarilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea tertilor, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor si rezultatelor, contabilitatea angajamentelor si a altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune in conformitate cu legislatia in vigoare.
  • Organizeaza si participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar contabil, la operatiunile de inventariere a patrimoniului urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii.
  • Verifica respectarea discipinei de casa, a regulamentului operational de casa si a celorlalte dispozitii privind operatiunilor in numerar, efectuand personal sau prin alta persoana imputernicita, cel putin lunar si inopinant controlul casieriei, atat sub aspectul existentei faptice a valorilor banesti cat si sub aspectul securitatii acestora.
  • Asigura desfasurarea activitatilor specifice de personal si salarizare.
  • Intocmeste si depune declaratiile privind taxele si impozitele cerute de legislatia in vigoare.
  • Intocmeste analize de cost sau alte rapoarte.
  • Aplică
    Adaugați la favorite
    Eliminați de la favorite