Economist
SC METIGLA SRL
Romania
33 zile în urmă
source : EJOBS GROUP

Candidatul ideal

Cautam persoana sociabila, cu abilitati de autodezvoltare, constiincioasa, riguroasa si meticuloasa in realizarea sarcinilor.

Cerinte :

  • Absolvent de studii superioare de specialitate (Contabilitate si informatica de gestiune);
  • Experienta in domeniul financiar-contabil minimum 3 ani;
  • Cunostinte solide in domeniul legislatiei contabile si fiscale;
  • Cunostinte foarte bune de operare calculator : Windows, MSOffice (Word, Excel).
  • Cunoştinţe bune de limba engleză (nivel mediu);
  • Abilităţi de comunicare, organizare, sistematizare şi prioritizare;
  • Capacitate de asimilare şi procesare a informaţiilor.
  • Responsabilitati :

  • Inregistreaza operatiunile financiar-contabile, cu respectarea planului de conturi în vigoare si cu particularizările convenite de companie( privind detalierea veniturilor şi cheltuielilor);
  • Inregistreaza corect si la timp în evidenta contabila facturile de prestari servicii si marfuri emise de terti, facturile de imobilizari corporale, necorporale, obiecte de inventar si materiale consumabile;
  • Cash managementul societatii : introducere plati catre furnizorii de bunuri si servicii, interni si externi; efectuarea platilor catre autoritatile statului;
  • Generare zilnica extrase bancare;
  • Comunicarea zilnica a avansurilor incasate de la clienti, in forma scrisa (pe email);
  • Este responsabil pentru verificari si / sau inregistrari contabile privind : furnizori de marfa, descarcare / gestiune stocuri, reconcilieri lunare stocuri si fise furnizori;
  • Se ocupa de intocmirea si verificarea lunara a Registrului de Mijloace Fixe;
  • Se ocupa de inregistrarea ajustarilor conform inventarului anual;
  • Asigura suport administrativ si operational Contabilului Sef, in pregatirea raportarilor lunare catre companie si la pregatirea inchiderii lunare, conform reglementarilor interne specifice;
  • Propune solutii si proceduri pentru eficientizarea activitatii departamentului;
  • Pastreaza secretul profesional conform normelor interne aprobate;
  • Participa la intocmirea procedurilor de lucru si efectuarea controlului intern
  • Participă la inventarele anuale ale companiei din partea departamentului contabil pentru asigurarea desfasurarii riguroase a inventarierii;
  • Întocmeste toate declaratiile si raportarile fiscale în termenele legale;
  • Intocmeste periodic (lunar, semestrial si anual) declaratiile solicitate de Institutul de Statistica.
  • Aplică
    Adaugați la favorite
    Eliminați de la favorite