GESTIONAR
source : EJOBS GROUP

NIVEL DE STUDII : medii (diploma bacalaureat)

CURSURI DE PREGATIRE : Legislatie, Gestiune stocuri

EXPERIENTA :

IN SPECIALITATE : minim 2 ani

PE POST : preferabil 1 an

CUNOSTINTE NECESARE :

  • Cunostinte de contabilitate primara
  • Cunostinte de legislatie gestiune stocuri
  • Cunostinte de operare PC (MS Office)
  • APTITUDINI SI DEPRINDERI NECESARE :

  • Aptitudine generala de invatare
  • Aptitudini de comunicare
  • Aptitudini de calcul
  • Aptitudinea de a lucra cu documente
  • Respectarea instructiunilor orale si scrise
  • CERINTE PENTRU EXERCITARE :

  • Inteligenta
  • Integritate fizica
  • Atentie concentrata si distributiva
  • Memorie vizuala
  • Spirit organizatoric
  • Capacitate de a lucra cu oamenii
  • Rezistenta mare la stres
  • Punctualitate
  • Fara antecedente penale
  • CARACTERISTICI DE PERSONALITATE : usurinta in manipularea fizica si ordonarea obiectelor in mediul profesional, conformist, ordonat eficient, spirit practic, sociabilitate, tact, amabilitate.

    Descrierea jobului

    ATRIBUTII PRINCIPALE (si sarcini aferente) :

    1. Asigura gestiunea fizica a stocului de marfa

  • Opereaza in stoc miscarile de marfa
  • Pastreaza documentele justificative legate de stocuri
  • Efectueaza lunar inventarul stocului de marfa
  • Participa activ la operatiunile de incarcare / descarcare a marfii la / din magazia firmei
  • Raporteaza superiorului ierarhic orice neconcordanta intre stocul fizic si cel scriptic
  • Ofera informatii despre stocuri departamentelor firmei
  • Respecta legislatia de gestiune a stocurilor
  • 2. Introduce marfa in stoc in baza documentelor de intrare

  • Efectueaza operatiuni de intrare in stoc a marfii
  • Efectueaza receptia fizica a marfii la intrarea in magazia firmei
  • Raporteaza superiorului ierarhic diferentele intre marfa fizica si cea scriptica aparute la receptia marfii la magazie
  • Verifica documentele vamale la introducerea NIR-ului si semnaleaza eventualele neconcordante
  • Inregistreaza, prelucreaza si pastreaza informatiile referitoare la situatia stocurilor
  • Raporteaza lunar rezultatele activitatii de gestiune a stocului
  • Utilizeaza eficient spatiul de depozitare a marfurilor
  • 3. Asigura miscarea stocurilor

  • Efectueaza transferurile de marfa din stocul central in substocuri si retur
  • Pastreaza evidenta documentelor de transfer emise, cu semnaturile de predare / primire la zi
  • Emite avize de expeditie pentru marfurile ce parasesc firma, in conditiile prevazute de lege
  • Urmareste ca marfa introdusa in stocul central sa fie sigilata
  • Urmareste completarea de catre clienti a documentelor fiscale conform legislatiei
  • Listeaza documentele fiscale ce insotesc marfa si le transmite clientului
  • Preda marfa catre client conform documentelor emise
  • 4. Expediaza marfa catre clienti

  • Ambaleaza si securizeaza marfa in vederea livrarii
  • Intocmeste necesarul de materiale folosite pentru expeditia marfii
  • Transmite catre superiorul ierarhic orice reclamatie privind expeditiile de marfa
  • RESPONSABILITATILE POSTULUI :

    Legat de activitatile specifice, raspunde de :

  • Acuratetea inregistrarilor in stoc
  • Inregistrarea sistematica si cronologica a datelor privind stocurile
  • Indeplinirea la timp si intocmai a sarcinilor specifice trasate sau stabilite de superiorul ierarhic
  • Calitatea raportarilor si a informarilor
  • Livrarea marfii catre clienti in timpul cel mai scurt si in conditii optime
  • Legat de disciplina muncii, raspunde de :

  • Imbunatatirea permanenta a calitatii pregatirii sale profesionale si de specialitate
  • Pastrarea confidentialitatii informatiilor legate de firma
  • Utilizarea si pastrarea in bune conditii a documentelor cu regim special
  • Modul de utilizare a echipamentelor, consumabilelor si altor materiale, a autovehiculului de serviciu sau a altor mijloace fixe primite in folosinta de la firma
  • Respectarea prevederile normativelor interne si procedurile de lucru privitoare la postul sau
  • Adopta permanent un comportament in masura sa promoveze imaginea si interesele firmei
  • Se implica in vederea solutionarii situatiilor de criza care afecteaza firma
  • Aplică
    Adaugați la favorite
    Eliminați de la favorite